Piatok 10.04.2020
Dnes má meniny 
Igor
°C
22.10.2018 02:37

V Košiciach predstavili nový grantový program pre občianske organizácie


Ilustračná koláž


Prostredníctvom nového podporného programu Active Citizens Fund (ACF) môžu občianske organizácie na Slovensku získať na svoje projekty v nasledujúcich štyroch rokoch spolu takmer osem miliónov eur.


V období 2018 až 2023 bude postupne vyhlásených 17 grantových výziev, ktoré majú podporiť približne 200 projektov. Grantový program predstavili na pondelkovej tlačovej konferencii v rámci otváracieho podujatia v Košiciach zástupcovia Nadácie Ekopolis, Karpatskej nadácie a Nadácie otvorenej spoločnosti.       

"Celková suma je 7,7 milióna eur. Peniaze pôjdu do piatich oblastí, ktorými sú obhajoba občianskych záujmov, zapájanie sa ľudí do vecí verejných, podpora ľudských práv - hlavne vzdelávanie v tejto oblasti, vytváranie lepšej pozície zraniteľných skupín spoločnosti a rozvoj občianskych organizácií ako takých, čiže budovanie ich kapacít," uviedol riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď s tým, že prostredníctvom ACF budú podporené aj bilaterálne kontakty medzi partnermi z donorských krajín a slovenskými organizáciami. Prierezovo bude osobitná pozornosť venovaná mladým ľuďom a ich účasti na verejnom dianí.       

Ako pripomenul, pre Slovensko ide o tretie obdobie takéhoto programu. "Pre naše konzorcium je dôležité, že ide o stret sveta mimovládnych organizácií a sveta verejnej správy, kde tieto zdroje pochádzajú zo zdrojov európskych vlád. Pre demokratickú spoločnosť má program veľký význam, pretože ľudia majú možnosť riešiť problémy a zapájať sa do verejného diania aj medzi volebnými obdobiami," dodal Medveď.       

Neziskové organizácie môžu žiadať o finančnú podporu pre programy v trvaní od šiestich do 18 mesiacov. Okrem vlastnej činnosti sú granty určené aj pre dlhodobý strategický rozvoj organizácií. Program je súčasťou finančnej pomoci krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) pre 15 členských krajín Európskej únie.       

Prvé grantové výzvy boli vyhlásené v pondelok na otváracom podujatí programu, na ktorom sa zúčastňuje približne 130 zástupcov neziskových organizácií. Košice-

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.07.2016
V rámci cezhraničného projektu s Ukrajinou obnovia lesopark
Projekt Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC) prinesie Košičanom vynovený lesopark. Slovensko-ukrajinský projekt zastrešuje Národné lesnícke centrum vo Zvolene. Mestské lesy Košice sú jedným z partnerov.
viac
16.12.2016
Karpatská nadácia rozdelila organizáciám v regióne 24 000 eur
Karpatská nadácia (KN) v Košiciach vyhodnotila štvrtý ročník grantového programu spoločnosti T-Systems Slovakia 'T for all, all for T'. V rámci neho sumou 24 000 eur podporí desať projektov z košického a prešovského regiónu.
viac
22.05.2017
Na projekty oživenia okolia Dunaja poputuje vyše 55 000 eur
Na podporu projektov na kultivovanie a oživenie prostredia Dunaja a Malého Dunaja poputuje z Dunajského fondu vyše 55 000 eur. Peniaze v rámci druhej grantovej výzvy získalo osem projektov neziskových organizácií. Podporené budú aktivity od Bratislavy až po Komárno.
viac
25.02.2019
Radnica poskytne 10-tis. eur na enviroprojekty
Fyzické i právnické osoby z Komárna môžu žiadať radnicu o granty na projekty zamerané na zlepšenie kvality života, životného prostredia a ochranu prírodných hodnôt v meste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %