Sobota 23.11.2024
Dnes má meniny 
Klement
°C
25.11.2018 12:34

V Košiciach odovzdali do užívania polopodzemné kontajnerovisko


Ilustračná snímka TASR


Prvé polopodzemné kontajnery v Košiciach využívajú obyvatelia mestskej časti (MsČ) Košice-Západ na Triede SNP 73. Štyri kontajnerové stanovištia, ktoré nahradí jedno, odovzdali v stredu do užívania.


Pilotný projekt zrealizovala MsČ spolu so spoločnosťou Kosit, a.s., ktorá poskytuje mestu Košice služby odpadového hospodárstva.       

Polopodzemné kontajnerové stanovište pozostáva zo šiestich nádob. Z nich tri majú objem päť metrov kubických a sú určené na bežný komunálny odpad. Ďalšie tri majú objem tri metre kubické a slúžia na triedený zber papiera, skla a plastov.       

"MsČ zabezpečila prípravu a financovanie spevnenej plochy. Výška tejto investície bola 9325,85 eura vrátane DPH. Technologickú časť vo výške približne 19.000 eur financovala spoločnosť Kosit," uviedol dosluhujúci starosta MsČ Košice-Západ Ján Jakubov.       

Ako jednu z výhod považuje aj to, že objem polopodzemných kontajnerov je oproti klasickým nádobám na odpad väčší. Cieľom je podľa neho tiež eliminovať zápach i takzvanú kontajnerovú turistiku, ktorou vyberači kontajnerov rušili nočný pokoj. Ako dodal, sú tiež lacnejšie ako podzemné kontajnery, ktoré majú zároveň menší vhadzovací otvor a preto niekedy odpad končil vedľa nich.       

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Kosit Mariána Christenka je umiestnenie kontajnerov, ktorých časť je v zemi, náročné pre pripravenosť pozemkov. Dôvodom je aj majetkové vyrovnanie. "Je potrebné nájsť miesto, ktoré nie je ohraničené inžinierskymi sieťami, nie je v prítomnosti vedenie električkovej alebo trolejbusovej trate, a keďže vyprázdňovanie nádob trvá desiatky minút, musí to byť miesto, na ktorom nedôjde k zablokovaniu premávky," vysvetlil.       

K vyprázdňovaniu nádob zatiaľ pristupujú na základe predchádzajúcich skúseností. V rámci ďalšieho pilotného projektu do nich plánujú nainštalovať diaľkové monitorovanie naplnenosti prostredníctvom ultrazvukového snímača.       

V rámci vlastných zdrojov, ako aj mestskej časti, v júni 2017 spoločnosť realizovala výstavbu nadzemného uzamykateľného stanovišťa v MsČ Košice-Juh a to v Parčíku Jozefa Psotku. V novembri 2017 odovzdala do užívania podzemné kontajnerovisko na Oštepovej ulici. Stredajším odovzdaním polopodzemných kontajnerov doplnila skladbu pilotného projektu o ďalšie riešenie pre zber odpadov v Košiciach.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.03.2017
Pri testovaní kontajnerov pod zemou postupujú mestá zatiaľ opatrne
Po Liptovskom Mikuláši, Nitre, Trenčíne, Trnave či ďalších mestách to skúšajú s testovaním polopodzemných kontajnerov komunálneho odpadu aj v Košiciach a Piešťanoch.
viac
02.05.2017
Projektom FORSOC viac otvárame lesy pre verejnosť
Keďže lesy nepoznajú hranice, práve podpora rozvoja lesnej turistiky ako jedného z nástrojov na zlepšenie slovensko - ukrajinskej cezhraničnej spolupráce je predmetom projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC).
viac
09.05.2018
Triedenie komunálneho odpadu
Na Ekonomickej univerzite Bratislava a jej Podnikovohospodárskej fakulte so sídlom v Košiciach sa realizuje projekt VEGA 1/0582/17: „Modelovanie ekonomickej efektívnosti materiálovo energetického zhodnocovania komunálnych odpadov“ podporený Vedeckou grantovou agentúrou MŠVVaŠ SR.
viac
30.03.2020
Košice spúšťajú projekt domáceho vzdelávania detí rodičov v "prvej línii"
Pre deti rodičov, ktorí v súvislosti s novým koronavírusom pracujú v 12-hodinových či celodenných zmenách, spúšťa mesto Košice službu domácej starostlivosti a vyučovania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %