Pondelok 11.12.2023
Dnes má meniny 
Hilda
°C
21.11.2016 10:20

Košice môžu mať až 10 rokov garantovanú cenu za odpad


Ilustračná snímka: (tasr).


Poslanci Mestského zastupiteľstva v Košiciach sa budú na decembrovom zasadnutí zaoberať prevodom 29 kusov akcií, zodpovedajúcim 29-percentnému podielu mesta Košice na základnom imaní spoločnosti KOSIT, a.s..


Poslanci posúdia dve alternatívy. Prvou je vyhlásenie verejnej obchodnej súťaže s prevodom akcií mesta za minimálnu cenu 3 680 534 eur. Druhou je návrh na zníženie základného imania spoločnosti KOSIT, a.s. stiahnutím z obehu 29 akcií mesta Košice v tejto spoločnosti za odplatu pre mesto Košice vo výške 4 089 000 eur. V oboch prípadoch si mesto Košice ponechá minimálne 5-percentný podiel a v platnosti ostanú pevné zmluvné vzťahy mesta Košice so spoločnosťou KOSIT, a.s., definujúce rozsah a kvalitu poskytovaných služieb.

Mesto Košice má záujem na tom, aby aj v nasledujúcich rokoch ostali ceny za zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, ktoré vznikajú na území mesta Košice rovnaké, čo by pre Košičanov znamenalo nezmenené poplatky za odpad. Doterajšie rokovania s majoritným vlastníkom spoločnosti KOSIT, a.s. ukázali, že v prípade, ak sa podarí zachovať aj po uskutočnení verejnej obchodnej súťaže, resp. po stiahnutí akcií mesta z obehu súčasný počet akcionárov - teda akcionármi v KOSIT, a.s. ostanú WOOD Waste Managment Ltd. a Mesto Košice, garantuje majoritný akcionár WOOD Waste Management Ltd. maximálne desaťročnú fixáciu cien za poskytovanie služieb spoločnosťou KOSIT, a.s.

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili na svojom zasadnutí 12. septembra 2016 uznesenie s požiadavkou, aby bola mestom spracovaná analýza možností na prevod akcií mesta v KOSIT, a.s.. Táto spoločnosť totiž avizuje zvyšovanie základného imania a veľké investičné zámery. V prvom prípade to znamená, že ak mesto Košice chce udržať svoj 34-percentný podiel v spoločnosti KOSIT, a.s. a jeho hodnotu, musí byť jeho spoluúčasť na zvyšovaní základného imania vyjadrená sumou presahujúcou 4 milióny eur. Mesto Košice hospodári s vyrovnaným rozpočtom a s takýmto výdajom v ňom pre roky 2017 a 2018 nepočíta. V prípade realizácie plánovaných investičných zámerov spoločnosťou KOSIT, a. s. mesto Košice nemôže rátať s výnosom pre akcionára vo forme dividend.

 

Autor: (kosice.sk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2017
Poplatok za skládkovanie komunálnych odpadov sa zvýši
„Ministerstvo životného prostredia pripravuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý počíta najmä so zvýšením poplatku za skládkovanie komunálneho odpadu,“ prezradil hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.
viac
14.03.2017
Pri testovaní kontajnerov pod zemou postupujú mestá zatiaľ opatrne
Po Liptovskom Mikuláši, Nitre, Trenčíne, Trnave či ďalších mestách to skúšajú s testovaním polopodzemných kontajnerov komunálneho odpadu aj v Košiciach a Piešťanoch.
viac
14.11.2017
Poplatok za rozvoj bude v Trnave rovnaký pre všetky kategórie stavieb
Paušálne, pre všetky typy stavieb – na bývanie, stavby pre pôdohospodárstvo, priemysel, sklady, administratívu i komerčné stavby vo všetkých častiach Trnavy určili v utorok mestskí poslanci poplatok za rozvoj vo výške 10 eur za štvorcový meter (m2).
viac
12.05.2021
Zníženie frekvencie zvozu komunálneho odpadu prinieslo úsporu
Za prvé tri mesiace tohto roka prinieslo mestu Handlová zníženie frekvencie zvozu komunálneho odpadu úsporu až 9 160 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %