ilustračná snímka, zdroj: Nitra-Zoznam
V obci Komjatice v novozámockom okrese bola v pondelok uvedená do prevádzky prvá stanica mobilnej záchrannej zdravotnej služby na Slovensku.
Stanica je vytvorená zo systému autonómnych mobilných staníc (AMoS), ktorý obsahuje viacero samostatných funkčných modulov.
Každý modul je svojím vybavením prispôsobený svojmu určeniu. "Z týchto jednotlivých buniek je vyskladaná kompletná stanica záchranky, ktorá slúži ako zázemie na prevádzku posádky záchrannej zdravotnej služby. Každá stanica má dva samostatné vstupy. Biely vstup slúži na príchod záchranárov do práce a na zásobovanie stanice. Červený vstup je určený na vstup posádky záchranky po návrate zo zásahu u pacienta," vysvetlil Matej Polák, riaditeľ záchrannej zdravotnej služby ZaMED, ktorá bude mobilnú stanicu v Komjaticiach prevádzkovať.
Ako doplnil, systém okrem bežných ubytovacích kapacít obsahuje aj modul určený na dekontamináciu vozidla a posádky, skladovací modul či modul na parkovanie sanitky. "Autonómnosť stanice záchranky je v prípade potreby zabezpečená samostatne stojacim AMoS energetickým modulom, ktorý zabezpečuje stanicu pitnou vodou a elektrickou energiou bez potreby pripojenia na inžinierske siete. Energetický modul takisto obsahuje čistiareň odpadových vôd a priestor na zber biologického odpadu," uviedol Polák.
Podľa jeho slov je jednou z výhod systému AMoS práve jeho mobilita. V prípade urgentnej potreby je možné celý systém naložiť na nákladné autá a previezť ho na miesto určenia. "V priebehu 48 hodín môže byť stanica nasadená a pracovať. Pandémia ochorenia Covid-19, utečenecká kríza na blízkom východe, vojna na Ukrajine a prírodné katastrofy menia aj doteraz zažité požiadavky na záchrannú zdravotnú službu. Tá potrebuje v 21. storočí pružne reagovať na aktuálne potreby a musí byť schopná presunúť ľudské aj prístrojové kapacity tam, kde sú v danej chvíli najviac potrebné," zdôraznil Polák.