Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
18.06.2024 02:10

V Kokave nad Rimavicou otvoria výstavu Príbeh skla IV


Ilustračný výrez plagátu


Komentované prehliadky, ukážky práce so sklom i koncerty budú súčasťou podujatia v Kokave nad Rimavicou v Poltárskom okrese.


V rámci neho otvoria aj výstavu Príbeh skla IV. Nadväzovať bude na predchádzajúce tri ročníky. TASR o tom za organizátorov informovala Katarína Krištúfková.         

Dodala, že prierezovou témou júnovej akcie (21.- 23. 6.) bude odborné vzdelávanie a školstvo v sklárskom priemysle v minulosti a dnes. "Túto myšlienku bude reflektovať výstava a aj sprievodné podujatia," objasnila s tým, že aktuálny ročník výstavy bude pozostávať z dvoch častí. V prvej budú prezentovať študentské sklárske práce. Druhá časť má názov Sklárska abeceda. Návštevníka prevedie základnými míľnikmi v historickom vývoji sklárstva, základnými pojmami a technikami spracovania skla. Doplnia ju ukážky historického skla.        

Vernisáž výstavy Príbeh skla IV. sa uskutoční v piatok (21. 6). o 17.00 h v priestoroch Starej školy v Kokave nad Rimavicou. Verejnosti bude k dispozícii do 31. októbra tohto roka.        

Počas ďalších dní budú pre ľudí k dispozícii aj sprievodné podujatia. "Návštevníci tak budú môcť sledovať tvorenie fúkaných sklárskych artefaktov v priamom prenose a budú si môcť sklárske fúkanie s pomocou profesionálov aj vyskúšať," zdôraznila Krištúfková.        

Cieľom cyklu Príbeh skla, ktorého začiatok bol v roku 2021, je posilniť povedomie o sklárskej histórii regiónu. Má tiež vzdelávať verejnosť o sklárskom remesle aj umení. Je to návrat k priblíženiu výnimočného kultúrneho dedičstva a zatraktívnenie segmentu kreatívneho priemyslu, ktorý je súčasťou tejto lokality od 18. storočia.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2016
SFM pripravuje v Bratislave najväčšiu výstavu drotárskeho umenia
- Tradíciu i súčasnosť v drotárskej tvorbe bude prezentovať výstava, ktorú pripravuje Spoločnosť Ferdinanda Martinenga (SFM) s autormi. Jej tretí ročník sa uskutoční od 5. augusta do 25. septembra v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave pod názvom Galéria Drotárie.
viac
04.11.2016
Dni bieloruských umelcov na Liptove
Liptov od 8. do 11. novembra 2016 navštívia umelci z Bieloruska. V KÚPEĽOCH LÚČKY budú ľudoví umelci vystavovať umelecké a remeselné diela a zoznámia nás so svojou kultúrou. Vstup na podujatie v Kúpeľnom hoteli Choč je bezplatný.
viac
21.12.2016
Ľudia žijú na ekologický dlh, upozorňuje SAŽP
Ľudia spotrebúvajú viac ako unesie planéta Zem a žijú na ekologický dlh. Pri predstavení jedinečného modelu pre výpočet ekologickej stopy – Ekomerača, na to upozornil Timotej Brenkus zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
viac
15.02.2017
Moments das la vie - autorská fotografická výstava
Výstavu Moments das la vie (Momenty života) pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a autorky výstavy Barbora Albertová a Vladimíra Vlčáková - členky fotokrúžku PaSA Turčianske Teplice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %