Pondelok 20.01.2020
Dnes má meniny 
Dalibor
°C
25.05.2018 01:00

V Hrabovskej doline sprístupnili nový náučný chodník Medvedia cesta


Snímka zdroj - Žilinský večerník


Novovzniknutý náučný chodník v Hrabovskej doline v Ružomberku s názvom Medvedia cesta, ktorý slávnostne sprístupnili vo štvrtok, ponúka rodinám s deťmi pohyb, zábavu i poučenie. V rámci nenáročnej trojkilometrovej pešej túry sa návštevníci môžu zastaviť na siedmich stanovištiach.


Náučný chodník sa začína pri priehrade v Hrabovskej doline a pomyselný koniec je pod masívom Sidorovo pri tunajšej farme s domácimi zvieratami. Okrem textových a informačných tabúľ tvoria trasu fototapety, medvedí bunker, lavička, lezecká atrakcia či medvedia kúpeľňa. „Myšlienka vznikla z potreby vzdelávať ľudí a ukázať im nové časti Hrabovskej doliny. Medvede sa tu vyskytujú čoraz viac a ľudia možno nevedia, čo si o tom myslieť. Preto sme vymysleli takýto projekt, ktorý naučí ľudí správať sa v lese, akceptovať a vnímať medveďa. Chceli sme im ukázať niečo viac, ako nájdu v knižke,“ priblížil spoluautor projektu Tomáš Štreit z občianskeho združenia Hrabovská dolina.       

Rodinám s deťmi sa odporúča skombinovať novovzniknutú trasu aj s ďalšou pešou turistikou. „Na rodinný výlet sa oplatí ísť do neďalekého Vlkolínca, pamiatky Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, na vyhliadku Sidorovo alebo na Malinô Brdo, odkiaľ sa dá ísť dole lanovkou či károu,“ informovala Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice. Okolie rovnako ponúka rozličné možnosti aktívneho odpočinku, ale aj relaxu po návrate z výletu.       

Medveď hnedý sa vyskytuje v Európe, Ázii a severnej Amerike. Na Slovensku žije medveď hnedý eurosibírsky. Po prvej svetovej vojne bol takmer vyhubený, od roku 1932 je zákonom chránený. Len v samotnom okolí Ružomberka sa odhaduje výskyt okolo 20 až 25 týchto jedincov. Viceprimátora Ružomberka Michala Slašťana preto takáto iniciatíva vedúca k vzniku Medvedej cesty potešila. „Som rád, že v meste sa v priebehu dvoch rokov otvára už druhá náučná cesta. Oblasť pod Maliným Brdom je charakteristická častým výskytom medveďa hnedého. Som preto presvedčený, že je správna voľba urobiť Medvediu cestu práve tu,“ povedal.       

Na vzniku náučného chodníka Medvedia cesta sa okrem občianskeho združenia Hrabovská dolina a mesta Ružomberok spolupodieľala aj Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov sumou takmer 12.500 eur. Tá slúžila na projektovú dokumentáciu, výstavbu chodníka a propagačné materiály. „Tešíme sa z každej zaujímavej myšlienky, ktorá na Liptov prinesie novú atrakciu. Radi sme podporili takýto projekt, pretože zábavnou formou láka rodiny s deťmi do prírody a to je výborná vec,“ uzavrela manažérka pre komunikáciu OOCR Región Liptov Katarína Šarafínová.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.11.2016
Vysoké Tatry ponúkajú zaujímavé túry aj počas zimnej uzávery chodníkov
Zimná uzávera turistických chodníkov Vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra do 15. júna 2017. Časť chodníkov je pre turistov uzavretá z dôvodu ochrany prírody, najmä kamzíkov a švišťov vrchovských tatranských.
viac
11.11.2016
Na Korcháň sa Rakovčania dostanú po novej ceste
Cesta z Rakovej do miestnej časti Korcháň prešla za posledných sedem rokov viacerými rekonštrukciami. Žilinský samosprávny kraj vyasfaltoval už 6,2 kilometra miestnych komunikácií za viac ako 700-tisíc eur.
viac
15.12.2017
Posledná jazda Malokarpatským expresom
Prvá sezóna zážitkového autobusu „Malokarpatský expres“, ktorý začal premávať 15. septembra 2017 z Bratislavy do turistického regiónu Malých Karpát, sa blíži ku koncu.
viac
09.04.2019
Vlkolínčanov trápia nevychovaní turisti, radnica chce problém riešiť
Rastúci záujem turistov o návštevu pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec má podľa niektorých tamojších obyvateľov aj odvrátenú stranu. Návštevníci často nevedomky vchádzajú do súkromných dvorov, viacerí nerešpektujú zákazy a znečisťujú okolie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %