Zrekonštruovaná synagóga. Snímka: (obnova.sk).
Breznianska synagóga, ktorá je jedinou sakrálnou židovskou stavbou na Horehroní, sa po 70 rokoch dočkala rekonštrukcie. Mesto ju obnovilo za pomoci eurofondov.
"Celkovo bolo v rámci investičnej akcie "Stavebné úpravy synagóga Brezno" preinvestovaných viac ako milión eur. Z tejto sumy 85 percent tvoril príspevok z Európskeho fondu sociálneho rozvoja, desať percent príspevok zo štátneho rozpočtu a päť percent tvorili vlastné zdroje mesta," uviedla Petra Dzurmanová, viceprimátorka Brezna.
Ako dodala, rekonštrukciou synagógy získa horehronský región nielen obnovený náboženský chrám, ale tiež kultúrny stánok s rozmanitým využitím. Už v najbližších týždňoch poslúži ako priestor na organizovanie koncertov, vystavovanie prác medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry alebo ako dejisko inšpiratívneho divadelného festivalu.
"Zárukou pestrého kultúrneho využitia stavby s výbornou akustikou je aj podpísanie Memoranda o spolupráci medzi mestom Brezno a Akadémiou umení v Banskej Bystrici," dodala Dzurmanová.
Osud synagógy, národnej kultúrnej pamiatky v metropole Horehronia, počas 20. storočia kopíroval život miestnej židovskej komunity. Jej základný kameň bol za výdatnej pomoci mesta postavený už v roku 1901. Dostavaná bola približne o 30 rokov neskôr, no svoj pôvodný účel stihla plniť len do začiatku druhej svetovej vojny. Po jej skončení sa podobne ako v mnohých ďalších slovenských mestách už židovskú komunitu nikdy nepodarilo obnoviť.
Synagóga v istom období slúžila aj ako sýpka a postupne chátrala. Až na prelome storočí vyvinula samospráva snahu prinavrátiť pamiatke dôstojnejší vzhľad. Čiastočnú rekonštrukciu vtedy podporili aj potomkovia breznianskych Židov, ktorí dnes žijú v rôznych častiach sveta, no na Brezno nezanevreli.
V priestoroch synagógy je teraz stála expozícia z histórie židovskej komunity v Brezne.