Štvrtok 29.07.2021
Dnes má meniny 
Marta
°C
07.07.2020 03:00

V Bratislave si pripomenuli Pamätný deň Slovákov žijúcich v zahraničí


Snímka zdroj: (uszz.sk/Ľudo POMICHAL).


Desiatky zahraničných Slovákov si spolu s predstaviteľmi štátnych orgánov a inštitúcií cez víkend v Bratislave pripomenuli Pamätný deň Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý bol stanovený na 5. júla.


Pripomienková slávnosť sa uskutočnila pri základnom kameni potenciálneho Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa v Petržalke. Informoval o tom Ľudovít Pomichal z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ).

„V scenérii symbolov dotvárajúcich v príbehu troch storočí atmosféru nášho stretnutia, žiada sa vyjadriť kontinuitu neľahkej cesty, ktorou, hnaný večitou túžbou po jazykovej a národnej identite, štátnosti i slobode mysle, slova aj vyznania, ako aj medzinárodného uznania, prešiel slovenský národ,” poznamenal Pomichal.

V Sade Janka Kráľa sa tento rok so Slovákmi žijúcimi na Slovensku zvítali Slováci z Českej republiky, Kanady, Maďarska, Rakúska, Srbska a Ukrajiny.

Na podujatí sa zúčastnil aj Peter Prochácka, ktorý je od 1. júla poverený vládou SR riadením ÚSŽZ, ale tiež generálny riaditeľ sekcie ministra Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Michal Kottman, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Vladimír Dolinay i vicestarostka Petržalky Lýdia Ovečková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.07.2016
Slovensko si pripomenie Deň zahraničných Slovákov
Slovenská republika si 5. júla 2016 pripomenie Deň zahraničných Slovákov. Deje sa tak od roku 1993 na základe zákona NR SR č. 241/1993 Z. z., ktorým sa 5. júl stal pamätným dňom.
viac
18.07.2016
Korčuliarska akcia Bratislava-inline sa tento rok začne až 22. júla
Štart 13. ročníka piatkovej večernej korčuliarskej akcie Bratislava-inline sa začne až 22. júla, takmer o mesiac neskôr, ako tomu bolo v minulom roku.
viac
10.09.2016
Víkend plný športu pre všetkých
Oslava športu, zdravého životného štýlu a prezentácia rôznych druhov športových aktivít. To všetko prinesie druhý ročník podujatia Bratislava, športujúce mesto, ktoré privíta športových nadšencov druhý septembrový víkend a to pod holým nebom v Sade Janka Kráľa.
viac
16.07.2021
Bratislava má novú kultúrnu scénu, otvorili ju v Sade J. Kráľa
V bratislavskom Sade Janka Kráľa otvorili vo štvrtok novú kultúrnu scénu, ktorá spestrí program 46. ročníka mestského festivalu Kultúrne leto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.72 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.43 %