Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
28.08.2023 01:30

V BBSK sa bude cestovať po novom, zmeny sa dotknú aj platieb za cestovné lístky


Ilustračná snímka.


V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) sa od 1. januára budúceho roka bude v prímestskej autobusovej doprave cestovať po novom. Cestujúci sa o zlepšeniach a novinkách dozvedia na webe www.idsbbsk.sk, ktorú spustil organizátor Integrovaného dopravného systému (IDS) BBSK.


Informoval o tom predseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že ide o úvodnú verziu. Vyzývajú preto občanov, aby sa s ňou oboznámili čo najskôr a v prípade nejasností sa pýtali.

Od začiatku roka 2024 vstúpia do platnosti nové zmluvy s dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec, ktorí budú v BBSK naďalej zabezpečovať prímestskú dopravu. Zmluvy sú výsledkom medzinárodného tendra, do ktorého sa prihlásilo deväť uchádzačov. Uvedené SAD ponúkli najnižšiu cenu a získali tak 10-ročný kontrakt.

"Po úspešnom verejnom obstarávaní sa dnes dostávame do ďalšej fázy – spustenie úvodnej verzie webu IDS. Verím, že do jeho finalizovania sa zapojí verejnosť v čo najväčšom počte," konštatoval šéf kraja.

Podľa neho sa cestujúci majú čas pripraviť najmä na zmeny súvisiace s kúpou lístkov. Od januára pribudne nová možnosť platby. Priamo v autobuse sa bude dať zaplatiť platobnou kartou, bez zadávania PIN, pričom takto zakúpený cestovný lístok bude rovnako cenovo zvýhodnený ako doterajší cez dopravnú kartu.

"Pre žiakov, študentov a pracujúcich, ktorí denne dochádzajú do školy či zamestnania, sme pripravili zvýhodnené mesačné, štvrťročné a ročné lístky, vďaka ktorým budú nielen cestovať lacnejšie, ale zrýchli sa aj spôsob ich odbavenia priamo v autobuse. Nebudú musieť čakať na tlač lístka, svojou kartou jednoducho ´pípnu´ a systém ich zaregistruje," vysvetlil Lunter.

Zmeny sa dotknú aj spôsobu dobíjania dopravných kariet. "Od budúceho roka ich už nebude možné dobíjať priamo u vodiča. Výrazne to spomaľovalo odbavovanie cestujúcich. Nahradí ho dobitie kreditu cez internet, aplikáciu, na zákazníckom centre, prípadne ľudia zaplatia priamo platobnou kartou," doplnil predseda predstavenstva spoločnosti Organizátor IDS BBSK Radoslav Vavruš.

Rodičov školákov vyzval, aby deťom na začiatku septembra nedobíjali karty pre prímestskú dopravu príliš vysokými sumami. Maximálne takými, aby im vystačili do konca decembra. Kredit dobitý v tomto roku sa už nebude dať použiť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.08.2018
Bratislavská integrovaná doprava zásadne mení ponuku cestovania v kraji
Od 19. augusta budú cestujúci v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji cestovať po novom. Bratislavská integrovaná doprava v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Slovak Lines spúšťa nové cestovné poriadky prímestských autobusov.
viac
15.09.2018
Bratislavská integrovaná doprava akceptuje požiadavky samospráv,pripravuje zmeny
Koordinátor Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) – spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava (BID) prijala v uplynulých dňoch dodatočné požiadavky od samospráv na zmeny a doplnenia cestovných poriadkov.
viac
01.12.2020
Mesto Košice vstupuje do integrovanej dopravy
Mesto Košice sa pridalo k iniciatíve postupného zavedenia integrovaného dopravného systému (IDS) na východnom Slovensku. Výsledkom spoločného projektu má byť pohodlnejšia preprava v Košickom a Prešovskom kraji na jeden cestovný doklad. Informovala o tom spoločnosť IDS Východ.
viac
11.06.2021
V prímestskej doprave na východe Slovenska zaplatíte už aj mobilom
Prešovský samosprávny kraj a Košický samosprávny kraj prichádzajú s novinkou, ktorá zrýchli cestovanie v prímestskej autobusovej doprave a uľahčí nákup lístkov cestujúcim. Od leta budú môcť za lístok zaplatiť virtuálnou dopravnou kartou v mobile. Oproti hotovosti pôjde o výrazne výhodnejšiu platbu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %