Streda 22.01.2020
Dnes má meniny 
Zora
°C
22.11.2019 04:05

ÚVO ponúka starostom zaplavených obcí metodické usmernenie, obrátil sa na ZMOS


Ilustračná snímka (ZMOS)


Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák sa obrátil na predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Branislava Trégera s ponukou pomoci pre zaplavené obce.


 „S ľútosťou sledujem medializované informácie zo zaplavených obcí. V prípade, že záplavy v nich zničili aj verejný majetok, starostovia obcí budú musieť zabezpečiť ich opravu prípadne novú náhradu. Aby obstarali majetok v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, s kolegami sme pripravení poskytnúť im metodické usmernenie.“ hovorí predseda úradu Miroslav Hlivák.

Úrad už metodické usmernenie starostom poskytoval, stalo sa tak počas záplav v lete 2018 a zároveň vydal aj metodiku k obstarávaniu majetku v dôsledku mimoriadnej situácie z dôvodu záplav. „Dotknuté samosprávy budeme informovať a verím, že táto pomoc, ktorá vychádza z našej spolupráce s ohľadom na verejný záujem, bude prospešná a užitočná a zasiahnuté samosprávy čo najrýchlejšie a hlavne v súlade so zákonom vyriešia problémy, ktoré im prírodný živel spôsobil.“ povedal Branislav Tréger.

„ Vlani sme starostov zaplavených obcí usmerňovali priamo v teréne a sme pripravení urobiť tak aj teraz. Verejní obstarávatelia totiž častokrát zabúdajú na to, že keď nastane mimoriadna situácia a v jej dôsledku je potrebné pristúpiť k nakupovaniu za verejné peniaze, že to musia urobiť bezodkladne, teda nečakať týždne a mesiace, ako sa to v praxi stáva. Rozumiem, že v takýchto situáciách, keď starostovia zostanú živelnou pohromou zaskočení, zosype sa na nich množstvo povinností a na tento fakt popri tom zabúdajú.“ upozornil riaditeľ Inštitútu verejného obstarávania Jaroslav Lexa.

„Považujem za kľúčové, aby štátne orgány flexibilne reagovali na udalosti, ktoré život prinesie a  aby postupovali s ohľadom na verejný záujem. Tentokrát poskytneme metodické usmernenie podľa novely, ktorá platí od januára tohto roku.“ uzavrel Miroslav Hlivák.

Autor: (ZMOS - Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.07.2018
ÚVO ponúklo pomoc starostom pri obstarávaní odstránenia škôd po povodniach
Úrad verejného obstarávania (ÚVO) ponúka právnu pomoc starostom a primátorom obcí, ktoré minulý týždeň zasiahli povodne. Tí budú zodpovední za odstraňovanie škôd a obnovenie funkčnosti obecného alebo mestského majetku.
viac
20.12.2018
Zimnej údržbe nepomáha súčasná legislatíva
Združenie miest a obcí Slovenska reaguje na tvrdenia, ktoré včera odzneli v médiách zo strany hovorkyne Ministerstva dopravy a výstavby SR týkajúce sa celoplošnej zimnej údržby chodníkov.
viac
04.06.2019
M. Hlivák: ÚVO chce ísť pri nákupe elektromobilov príkladom, urobí metodiku
Predstavitelia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v pondelok v Bratislave predstavili modelové verejné obstarávanie elektromobilu pre potreby svojho úradu. ÚVO tak chce byť príkladom aj pre ostatné štátne inštitúcie.
viac
09.09.2019
O drobný stavebný odpad by sa mal postarať jeho pôvodca, myslia si obce
O drobný stavebný odpad by sa mal postarať jeho pôvodca, myslí si značná časť starostov a primátorov. Presvedčených je o tom 45 percent starostov. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o odpadovom hospodárstve.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.42 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.74 %