Vľavo Radoslav Dráb zo Spoločnosti Úsmev ako dar. Foto: TASR/František Iván
Mnoho rodín na Slovensku bojuje s finančnými problémami. Úsmev ako dar upozorňuje, že chudobou je ohrozených až 30 percent rodín. Na štvrtkovom (21. 3.) treťom ročníku 1. Darcovskej konferencie organizácia spolu s partnermi vyzvali verejnosť, aby sa zapojila do pomoci pre tých najzraniteľnejších.
"Mnoho rodín bojuje s finančnými problémami a predsudkami. Je to pre nich veľmi ťažké a vyčerpávajúce, pretože dnes rodina nerieši len otázku bývania, ale má omnoho viac starostí, ktoré sa postupne nabaľujú a ktoré potom nedokáže sama uniesť. Preto vnímame ako veľmi dôležitú prácu nášho multidisciplinárneho odborného tímu, ktorý pracuje s rodinou a sprevádza ju," povedal výkonný riaditeľ organizácie Úsmev ako dar Štefan Adamjak.
Organizácia dostáva denne niekoľko desiatok žiadostí o pomoc od rodín v núdzi, ktorým hrozí, že prídu o strechu nad hlavou. Za veľkú hrozbu považuje vyňatie detí z rodín, ktoré následne prejdú pod ústavnú starostlivosť štátu. Poznamenala, že viac ako polovica detí žijúcich v centrách pre deti a rodiny by sa mohla vrátiť domov, ak by sa s ich rodinami systematicky pracovalo.
Z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vyplýva, že umiestnenie jedného dieťaťa mimo vlastnej rodiny stojí štát 24.852 eur ročne. Úsmev ako dar tiež upozornil, že mladí dospelí sú počas pobytu a pri odchode zo zariadení ponechaní na pomáhajúce organizácie a donorov. Priblížil, že vďaka pomoci partnerov pripravili vlani pre deti a mladých dospelých takmer 500 vzdelávacích a 750 voľnočasových, rozdali viac ako 1100 štipendií pre stredoškolákov a vysokoškolákov z Centier pre deti a rodinu a sociálne slabých rodín. Organizácia aktuálne zamestnáva aj 22 bývalých "domovákov".
Zlú ekonomickú situáciu a následnú stratu bývania vidí organizácia ako najčastejší dôvod toho, prečo sa deti ocitajú v centrách pre deti a rodiny. Kľúčovú úlohu v zabezpečení bývania by mala podľa nej zohrávať aj samospráva. Slovensko je podľa riaditeľa sekcie sociálnych vecí hlavného mesta Bratislava Sergeja Káru krajina s najmenším počtom dostupného sociálneho nájomného bývania v Európskej únii. Pripomenul však, že Bratislava má vo Fonde nájomného bývania k dispozícii 900 bytov a od jesene bude mať nový systém prideľovania bytov, primárne zameraný na zraniteľných ľudí.
Úsmev ako dar je najrozsiahlejším poskytovateľom pobytových sociálnych služieb so sprevádzaním pre rodinu a deti na Slovensku, prvé sociálne nájomné bývanie na Slovensku spustil v roku 2012. Avizoval, že v apríli uvedie do prevádzky ďalšie tri byty v bratislavskej Petržalke.