Metodika výpočtu úspory CO2 bola vyvinutá pre 25 európskych organizácií zodpovednosti výrobcov.
Vyše 52-tisíc ton skleníkových plynov v minulom roku usporilo 1522 výrobcov, 1549 miest a obcí, 110 zberových spoločností a 38 spracovateľov zapojených do systému triedeného zberu komunálneho odpadu v systéme ENVI - PAK.
K takémuto výslednému číslu dospela OZV po sčítaní minuloročných výsledkov vytriedeného papiera, plastov, skla, kovov a dreva, ktoré financuje svojim zazmluvneným obciam a mestám.
Úspora tiež predstavuje množstvo skleníkových plynov, ktoré by vyprodukovalo priemerné osobné auto so spotrebou 7 litrov benzínu na 100 km, ak by 4279-krát obišlo zemeguľu, alebo lietadlo, ktoré by preletelo 15 818-krát z Bratislavy do Sydney. Pri výpočte bola použitá metodika vyvinutá spoločnosťou BIO by Deloitte pre 25 európskych organizácií zodpovednosti výrobcov.
„Potvrdzuje sa teda skutočnosť, že ľudia majú značný vplyv na životné prostredie,“ konštatovala Hana Nováková, generálna riaditeľka ENVI - PAK. „Na druhej strane nám ale takáto úspora dáva nádej, že pri podobnom prístupe viacerých zainteresovaných subjektov sa nám podarí dosiahnuť naozaj zásadný pokrok v ochrane životného prostredia.“
Spoločnosť ENVI - PAK založili ešte v roku 2003 poprední výrobcovia balených výrobkov s cieľom zabezpečovať triedenie zberu odpadov, jeho zhodnocovanie a recykláciu. „Organizáciou zodpovednosti výrobcov sme sa stali 1. júla 2016 po tom, ako nám 20. apríla 2016 Ministerstvo životného prostredia SR udelilo autorizáciu pre obaly i neobalové výrobky,“ doplnila H. Nováková.
Ako najväčšia slovenská OZV má dnes ENVI - PAK zazmluvnené obce a mestá, v ktorých žije viac ako 2,724 milióna obyvateľov.