Ilustračná snímka
Vo štvrtok 28. marca 2019 sa v areáli bratislavského výstaviska Incheba návštevníci okrem praktických ukážok materiálov oboznámili aj s projektmi, ktoré sú priaznivo naklonené životnému prostrediu.
Jednou zo šiestich prednášok bola aj prezentácia úspešnej realizácie hĺbkovej obnovy školskej budovy do najvyššieho štandardu, ktorou prešla Stredná priemyselná škola stavebná E. Belluša v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Projekt na seminári Energeticky efektívne v roku 2019, ktorý sa uskutočnil počas veľtrhu Coneco – Racioenergia 2019 v Bratislave, predstavil návštevníkom jeho architekt Michal Lešinský, zástupca spoločnosti Keramoprojekt Trenčín a riaditeľka Strednej priemyselnej školy stavebnej E. Belluša v Trenčíne Martina Knappová. „Je úžasné, že stojíme vo fáze, keď sa môžeme pochváliť úspešnou realizáciou obnovy budovy našej školy a o to viac sa teším, že autorom celého projektu je inžinier Lešinský, ktorý je našim absolventom. Celá rekonštrukcia má podtón zainteresovanosti a sčasti trošku aj poďakovania svojej alma mater. O rok bude priemyslovka oslavovať 60 rokov, preto som vďačná, že sme si zaslúžili takúto krásnu budovu, ktorá disponuje tými najšpičkovejšími a najmodernejšími technológiami,“ uviedla riaditeľka školy Martina Knappová.
Vďaka technológiám slúži budova školy aj ako učebná pomôcka, ktorú môžu študenti využívať v rámci vyučovacieho procesu. Okrem toho sa už teraz pracuje na ďalších nadstavbových myšlienkach a víziách, vďaka ktorým sa bude môcť uplatniť v praxi obrovský potenciál zrekonštruovanej školskej budovy. Tá sa môže pochváliť energetickými výdobytkami, ktoré sa nenachádzajú v žiadnej inej verejnej budove. Jej modernizácia bola podporená z finančných prostriedkov Operačného programu Kvalita životného prostredia a z rozpočtu TSK ako zriaďovateľa školy. „Modernizácia školskej budovy na jednu z najmodernejších by nebola možná bez osvietenosti investora, ktorým je Trenčiansky samosprávny kraj. Teší ma, že niekto našiel odvahu a išiel za hranice bežného a že sa školský rok 2018/2019 pre študentov školy začal v obnovenej budove,“ prezradil architekt Ján Lešinský.
Návštevníci seminára sa tiež dozvedeli viac informácií k národnému projektu Zelená domácnostiam, k aktuálnej európskej legislatíve v oblasti energetickej efektívnosti, k podpore opatrení zameraných na energetickú efektívnosť či k spôsobom, ako byť vo verejných budovách energeticky efektívny s minimálnymi nákladmi. Na otázku, ako môžu kvalitu vnútorného prostredia zlepšiť základné školy, odpovedal Ladislav Piršel zo Slovenskej rady pre zelené budovy. Ten predstavil vzorovú štúdiu obnovy budovy Základnej školy v Karlovej Vsi. Organizátorom seminára bola Slovenská inovačná a energetická agentúra.