Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
20.03.2024 08:55

Učiteľom budú vyplácané regionálne príspevky, prvý v apríli


Ilustračná snímka


Rezort školstva zavedie v tomto roku regionálne príspevky pre pedagogických a odborných zamestnancov. Prerozdelí 60 miliónov eur.


Cieľom je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov. Na tlačovej konferencii to uviedol minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker.

„Vidíme veľké rozdiely v tom, kde nám chýbajú učitelia v dôsledku vysokých nákladov. Trpí tým predovšetkým osobitne západná časť Slovenska - Bratislava, ale aj východná časť, okres Košice aj niektoré väčšie mestá," uviedol minister s tým, že nedostatok učiteľov negatívne ovplyvňuje kvalitu vzdelávania.

Ako avizoval, výška regionálneho príspevku sa určí na základe porovnania platov pedagogických a odborných zamestnancov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti. Vyplácať sa budú podľa ministra v troch termínoch.

„Za mesiace január, február a marec v termíne apríl. Potom to bude do konca augusta a potom september, október, november, december," priblížil. Najvyšší príspevok by podľa jeho slov malo mať mesto Bratislava na úrovni 145 eur, najnižší príspevok je na úrovni 30 eur. Rezort školstva zverejní metodiku prideľovania príspevku na svojej stránke.

„Príspevok zatiaľ pokrýva rok 2024, pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch," dodal Drucker. Ministerstvo školstva uvažuje aj o zahrnutí materských škôl do systému financovania.

 

Autor: (Zdroj: skolske.sk, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.07.2018
R. Raši: Sľubuje menšiu byrokraciu pri čerpaní regionálneho príspevku
Čerpanie financií z regionálneho príspevku by malo byť jednoduchšie. Pred utorkovým výjazdovým rokovaním vlády SR v Medzilaborciach to povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.
viac
08.10.2020
Na projekty regionálneho rozvoja vyčlenil kraj pol milióna eur
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vyčlenil na podporu regionálneho rozvoja v nasledujúcom roku pol milióna eur. Podávať žiadosti je možné elektronicky do 30. novembra.
viac
28.10.2023
Nominovať na Učiteľskú osobnosť Slovenska je možné do 5. novembra
Možnosť nominovať inšpiratívnych učiteľov na ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska je do 5. novembra. TASR o tom informovali organizátori s tým, že doteraz prijali takmer 850 nominácií. Do ocenenia sa môžu prihlasovať aj samotní učitelia, a to do 30. novembra.
viac
26.04.2024
Dohadovacie konanie: regionálny príplatok školám na odmeňovanie učiteľov
Rezort školstva v roku 2024 z dôvodu zvýšenia atraktivity učiteľského povolania a prilákania pedagogických a odborných zamestnancov do oblastí, kde je najväčší nedostatok učiteľov, poskytne školám finančné prostriedky na odmeňovanie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %