Takáto bude promenáda na Šírave Poznáme víťaza architektonickej súťaže, do ktorej sa zapojili autorské tímy z celého Slovenska i Česka.
Na brehu Zemplínskej šíravy vyrastie nový promenádny chodník. Súťaž architektov o najlepší návrh finálneho riešenia stavby vyhral bratislavský 2M ateliér architektúry. Promenáda by podľa organizácie Košice Región Turizmus mohla byť postavená do konca roka 2019.
Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus na veľtrhu cestovania ITF SLOVAKIATOUR 2019 oznámila výsledky súťaže architektov, ktorú vyhlásila v polovici októbra minulého roka. Jej cieľom bolo nájsť najkvalitnejšie a najzaujímavejšie riešenie promenádneho chodníka na brehu Zemplínskej šíravy, ktorý povedie od Thermalparku Šírava po mólo pri Hoteli Glamour. Víťazným sa stal návrh Tomáša Pozdecha a Miroslava Michalicu z bratislavského 2M ateliéru architektúry. Druhý v poradí skončil návrh autorskej trojice Pastorok, Panulin, Kubák a tretie najlepšie riešenie podľa poroty predložili Eva Šušková a Pavel Šuško.
„Ako sme už avizovali, nechceli sme obyčajné riešenie od stola, ale kreatívny a inovatívny návrh zohľadňujúci všetky špecifiká a potreby územia. Preto sme si vybrali zložitejšiu, no v konečnom dôsledku oveľa zaujímavejšiu cestu a oslovili sme krajinárskych architektov. Zapojilo sa až 17 autorských tímov, čo považujeme za pomerne vysoké číslo,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Svoje návrhy do architektonickej súťaže prihlásili nielen lokálni autori, súťažné návrhy prichádzali z celého Slovenska a aj z Brna či Prahy. Aj to svedčí o tom, že zadanie súťaže bolo pre architektov výzvou. Odbornú porotu tvorili skúsení architekti, jedným z nich bol aj ocenený spoluautor objektu Danubiana Meulenstee Art Museum Ján Kukuľa. Návrhy posudzovali aj Rastislav Mochnacký a Marián Pitka, ktorí majú na konte množstvo realizácii aj na východnom Slovensku.
„Musím zdôrazniť, že si veľmi vážime ústretovosť a pomoc všetkých partnerov – obce Kaluža, Slovenského vodohospodárskeho podniku, Košického samosprávneho kraja, ale aj zapojených podnikateľských subjektov. Ideme do finále a pred nami je teraz asi najnáročnejšia časť – realizácia celého diela. Čaká nás vyhlásenie verejného obstarávania na dodávateľa stavby a veríme, že sa nám celú vec podarí dotiahnuť do konca roka,“ dodala L. Vargová Jurková.
Víťazné riešenie promenády sa tvarovo prispôsobuje okolitej krajine a vodnej hladine. Voda a jej vlnenie pritom hlavným filozofickým východiskom. Trasovanie bude vedené po brehu, istá časť promenády ale pôjde aj ponad vodu.
„Práve samotné premostenie vodnej hladiny bude najväčším zážitkom a lákadlom celej promenády. Je riešené vo forme kruhu, evokuje nekonečnosť, večnosť vody v krajine. Vnútorná časť kruhu poskytuje miesto na vytvorenie pláže so súkromnejším charakterom. Centrálnym bodom promenády na Šírave, ktorý prepája dva nástupné ťahy a tvorí spojník medzi umelou vodnom plochou – kúpaliskom – a prírodnou vodnou plochou Zemplínskej šíravy. Navrhovaným dominantným materiálom na vybudovanie promenády je drevo, kvôli zachovaniu prírodného charakteru a minimalizácii zásahov do krajiny,“ uviedol vo svojom víťaznom riešení Tomáš Pozdech z 2M ateliéru architektúry.
Autor víťazného návrhu získa v zmysle pravidiel odmenu 3000 eur, druhý najlepší získa 1800 a tretí 1200 eur.