Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
14.06.2023 11:40

Študenti SPŠE vytvorili aplikáciu na triedenie elektroodpadu


Ilustračná snímka: (tasr).


Študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove vytvorili aplikáciu na triedenie elektroodpadu. Vznikla v rámci predmetu databázové systémy a webové aplikácie. Jej cieľom je zber starších elektrospotrebičov a ich ďalšie využitie.


Na škole totiž nefunkčné spotrebiče nevyhadzujú, ale opravujú. Informovala o tom Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorý je zriaďovateľom školy.

Aplikáciu a záchranu nefunkčných domácich prístrojov predstavili aj počas podujatia Opravíme to spolu v uplynulých dňoch, kde sa stretli tiež bývalí učitelia školy, a ktoré zorganizovali v rámci projektu Elektroodpad Dopad vzdelávacieho centra CEEV Živica.

"Škola takýmto spôsobom vychováva domácich majstrov. Nefunkčné elektrospotrebiče pritom získava aj od firiem, s ktorými spolupracuje. Nielen počas vyučovacích hodín, ale i poobede jej žiaci spolu s učiteľmi pracujú na ich následnej oprave. Prípadne na využití ich súčiastok pre iné zariadenia," uviedla Jeleňová.

Budúci elektrotechnici sa pritom zameriavajú na práčky, rádiá alebo elektrické kosačky a žiaci, študujúci informačné a sieťové technológie, repasujú notebooky, počítače a ich príslušenstvo.

"Programátormi vytvorená aplikácia je postavená na evidencii došlých či darovaných spotrebičov. Priraďujú sa k jednotlivým zoznamom aplikácie, ako je Zber, Oprava alebo Podaj ďalej. Keď sa opravia, nájdu svoje ďalšie využitie, napríklad na školských internátoch," priblížila Jeleňová.

Žiaci by chceli v blízkej budúcnosti vytvorenú aplikáciu ešte vylepšiť, a to o položku Hľadám. Mala by priniesť zjednodušenie a zlepšenie organizácie umiestnenia jednotlivých elektroodpadov v škole.

Projekt Elektroodpad Dopad, do ktorého sa SPŠE v Prešove zapojila, má za cieľ poukázať na životný cyklus elektrospotrebičov od ich výroby cez každodenné používanie po následnú likvidáciu. Zároveň poukazuje na zodpovedné správanie v tejto téme. Pre školy prináša tiež nové riešenia a nápady.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2017
Prešovský kraj oslávi "svoj deň" bohatým programom
Vo štvrtok 5. októbra sa uskutoční po desiatykrát Deň Prešovského kraja. Malé jubileum otvorí aj tento raz dvere samotného Úradu PSK v Prešove, kde až do 17. hodiny čaká na návštevníkov atraktívny program.
viac
03.09.2019
Prešovský kraj v 1. polroku s rekordným počtom návštevníkov
Prešovský kraj sa znova teší nárastu návštevnosti. V prvom polroku 2019 zavítalo do kraja 481 477 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %.
viac
17.09.2020
Na jesenné upratovanie bude v Prešove k dispozícii 100 kontajnerov
Celkovo 100 veľkoobjemových kontajnerov pristavia Technické služby mesta Prešov (TSmP) vo vybraných lokalitách Prešova. Vo štvrtok sa začína jesenné upratovanie, ktoré potrvá do utorka (13. 10.).
viac
11.06.2021
V prímestskej doprave na východe Slovenska zaplatíte už aj mobilom
Prešovský samosprávny kraj a Košický samosprávny kraj prichádzajú s novinkou, ktorá zrýchli cestovanie v prímestskej autobusovej doprave a uľahčí nákup lístkov cestujúcim. Od leta budú môcť za lístok zaplatiť virtuálnou dopravnou kartou v mobile. Oproti hotovosti pôjde o výrazne výhodnejšiu platbu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %