Streda 27.09.2023
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
12.09.2023 08:00

SODB: Národnostne najrozmanitejším okresom v SR je Rimavská Sobota


Ilustračná mapa


Národnostne najrozmanitejším okresom na Slovensku je Rimavská Sobota. Vyplýva to z Národnej analytickej správy Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktorá na základe zistení a dát Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 prináša v rozšírenom kontexte podrobnosti o príslušníkoch národnostných menšín.


Hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder pripomenula, že rozmanitosť národnostnej štruktúry pomáha pozorovať tzv. Piaseckého index diverzifikácie, pomocou ktorého je možné poukázať na národnostnú homogenitu alebo heterogenitu daného územia. "Podľa spomenutého indexu je národnostne najrozmanitejší okres Rimavská Sobota. Podľa trvalého pobytu tam žijú príslušníci slovenskej, maďarskej a rómskej národnosti," upozornila Stauder na najrozšírenejšie zastúpenie národností. "Druhým národnostne najrozmanitejším okresom sú Medzilaborce, kde spolu žijú hlavne príslušníci slovenskej a rusínskej národnostnej menšiny a v menšej miere aj rómskej," dodala hovorkyňa.         

Naopak, národnostne najhomogénnejší okres je Námestovo, kde výrazne prevláda slovenská národnosť. "Viac ako 98 percent obyvateľov mesta uviedlo v sčítaní slovenskú národnosť," priblížila Stauder.         

Región Oravy celkovo charakterizuje dominancia slovenskej národnosti. Na prvom mieste medzi obcami sú Bezovica v okrese Tvrdošín a Oravské Veselé, v oboch prípadoch s viac ako 99 percentami obyvateľov slovenskej národnosti. Medzi mestami nad 10.000 obyvateľov kraľuje v tomto parametri Dolný Kubín, kde si slovenskú národnosť uviedlo 94,6 percenta rezidentov.         

Podľa zistení ostatného cenzu si slovenskú národnosť uviedli hlavne obyvatelia v produktívnom veku so stredoškolským vzdelaním, mierne prevládajú ženy, a rezidenti v mestách. Takmer 26 percent obyvateľov so slovenskou národnosťou je bez náboženského vyznania. Z tých, ktorí sa k vierovyznaniu hlásia, je viac ako polovica rímskokatolíkov.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Po ostrej diskusii má okres Rimavská Sobota 952 000 eur na opravy ciest
Ostrá diskusia a nahnevaní krajskí poslanci z okresu Rimavská Sobota sprevádzali pondelňajšie (6. 6.) rokovanie Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v Banskej Bystrici.
viac
11.08.2017
Výstava prezentuje policajné symboly zo 127 krajín sveta
Policajné uniformy, dôstojnícke čiapky, nášivky na rukávy, odznaky či vyznamenania zo 127 krajín uvidia návštevníci výstavy Policajné symboly zo sveta, ktorú dnes sprístupnili v priestoroch Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote.
viac
24.07.2018
Knihobúdka umožňuje požičať si knihu priamo na kúpalisku
Dostať knihy a čítanie aj za múry knižnice je cieľom nového projektu s názvom Knihobúdka, ktorý v týchto dňoch spustila Knižnica Mateja Hrebendu (KMH) v Rimavskej Sobote.
viac
26.09.2020
Turisti majú novú atrakciu, náučný chodník Po stopách Maginhradu
Turisti, ktorí zavítajú do okresu Rimavská Sobota, sa môžu tešiť na novú turistickú atrakciu. Od rybníka vo Vyšnom Skálniku sa už vydajú po novom náučnom chodníku, ktorým sa dostanú po 16 metrov vysokú rozhľadňu na vrchole Maginhradu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %