Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
07.02.2023 08:25

Slovenské zubry našli svoj nový domov vo voľnej prírode v Rumunsku


Snímka zdroj: (Lesy SR).


Prvý februárový deň premiestnili šesť slovenských zubrov zo Zubrej zvernice pri Topoľčiankach do Rumunska.


V rámci reintrodukčného programu tam budú vypustené do voľnej prírody v pohorí Fagaraš, informovala zvernica. Na realizácii projektu spolupracovala zvernica s organizáciou Foundation Conservation Carpathia.

Zníženie počtu jedincov v topoľčianskej zvernici bolo potrebné z dôvodu, že toto zariadenie už kapacitne nepostačovalo pre stádo zubrov, ktoré tam aktuálne žije, tvrdia zástupcovia štátneho podniku Lesy SR. Zubry z Topoľčianok boli ponúknuté viacerým európskym inštitúciám venujúcim sa chovu a ochrane zubrov hrivnatých. Záujem prejavila práve rumunská nadácia Carpathia, ktorej cieľom je ochrana karpatských ekosystémov a reintrodukcia zubra hrivnatého do prírodného prostredia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.04.2019
Odmeňovanie zamestnancov je otázkou reálnych možností samosprávy
ZMOS odmieta cielené útoky na ekonomickú stabilitu samospráv. Je neprijateľné, aby sa vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu vytváral obraz o tom, že mestá a obce majú tak značný nárast príjmov, že majú platiť výdavky za nové úlohy, ktoré sa v neúnosnej miere presúvajú na ich plecia.
viac
15.06.2020
Na 8 projektov použije dubnická samospráva 960 000 eur z rezervného fondu
Na osem investičných akcií v Dubnici nad Váhom pôjde v tomto roku z rezervného fondu mesta 960 000 eur. Zmenou rozpočtu o tom rozhodli na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva dubnickí poslanci.
viac
22.06.2020
Zubria zvernica je opäť otvorená pre verejnosť
V súčasnosti sa vo zvernici nachádza 33 zubrov, čo je zatiaľ najvyšší počet kusov. Rovnaké množstvo zubrov sa vo zvernici nachádzalo už len v roku 1995.
viac
09.11.2022
Päť zubrov zo zubrej zvernice našlo nový domov v Rumunsku
Zubriu zvernicu pri Topoľčiankach opustilo päť zubrov. V priebehu septembra a októbra ich previezli do zvernice v Rumunsku. Zariadenie kapacitne nepostačovalo pre stádo zubrov, ktoré tam aktuálne žije, priblížil štátny podnik Lesy SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %