Piatok 06.12.2024
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
21.02.2017 05:21

Slováci vykurujú domácnosti až o štyri stupne viac ako je európsky štandard


Ilustračná snímka: (ista).


V slovenských domácnostiach bežne nameriame až o štyri stupne viac ako je európsky štandard. Vyplýva to z interného prieskumu spoločnosti ista Slovakia, s. r. o., ktorá tento rok zrealizovala odpočty údajov o spotrebe tepla pre viac ako 110 000 domácností.


Vyššia teplota v interiéroch je drahšia, negatívne ovplyvňuje naše zdravie aj životné prostredie. Napriek tomu sú prekúrené priestory v domácnostiach, kanceláriách, školách či verejných budovách na Slovensku realitou.

 

Vedeli ste, že sektor bývania patrí k najväčším producentom skleníkových plynov?

Štandardne sa vykuruje na 22 až 24 stupňov, pričom odporúčaná teplota v obytných priestoroch je 20 stupňov Celzia. V západnej Európe užívatelia bytov a domov často aj tých optimálnych 20 stupňov znižujú na 18 stupňov. Motiváciou sú nielen úspory na energiách, ale aj zodpovednejší prístup k cenným zdrojom a k životnému prostrediu.

 

Opatrenia pre väčšie úspory

Jednoduchým opatrením, ako môže užívateľ nehnuteľnosti ušetriť až 6 % energie, je zníženie teploty v interiéry o 1 stupeň Celzia. Zachovanie tepelnej pohody je do veľkej miery ovplyvnené aj vlhkosťou vzduchu. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 ° C dosiahneme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Dosiahnuté úspory tepla sa tak môžu vyšplhať až na 12 %.

 

Meranie a rozpočítanie nákladov na teplo

Dôležitú úlohu pre dosiahnutie väčších úspor na energiách zohrávajú aj návyky užívateľov nehnuteľností. Efektívne vetranie, regulácia teploty v jednotlivých miestnostiach podľa ich využitia, temperovanie počas neprítomnosti v byte sú jednoduchými opatreniami, ktoré majú významný dopad na domáci rozpočet. Pre zvýšenie energetickej efektívnosti celej budovy sa v praxi osvedčilo rozpočítavanie nákladov na teplo konečným spotrebiteľom na základe údajov indikovaných na meračoch tepla či pomerových rozdeľovačoch tepla.

„Po inštalácii meračov alebo pomerových rozdeľovačov tepla sú užívatelia bytov motivovaní k úsporám, nakoľko náklady za teplo sa im rozpočítajú na základe ich skutočnej spotreby. V praxi sa ukázalo, že celková spotreba v bytovom dome sa v prvom roku  a úspory dosahujú až 20 %. Užívatelia bytov pristupujú k využívaniu energií zodpovednejšie, menia svoje návyky a teplotu v miestnostiach pravidelne regulujú pomocou termostatických hlavíc,“ uvádza Sylvia Martinkovičová zo spoločnosti ista Slovakia, ktorá sa zaoberá zvyšovaním energetickej efektívnosti v budovách.

 

Viac informácií pre väčšie úspory

Znižovanie nákladov na bývanie je možné dosiahnuť aj častejším sledovaním spotreby tepla v priebehu vykurovacej sezóny. Najnovšie technológie použité v meracích prístrojoch umožňujú zobrazovanie údajov o spotrebe na internetovom portáli. Pomocou počítača, tabletu či smartfónu dokážu vlastníci nehnuteľností sledovať dennú spotrebu tepla a porovnávať ju s predošlými obdobiami, čím získajú lepší prehľad o svojom spotrebiteľskom správaní, ktoré môžu podľa potreby meniť.

 

 

 

Autor: (Zuzana LACOVÁ, ista)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.07.2017
Online monitoring energií v Petržalke šetrí ich spotrebu i náklady
Projekt tzv. online monitoringu energií a ich spotrieb v základných školách (ZŠ), ktorý bratislavská Petržalka spustila na jeseň minulého roka pilotne na ZŠ Pankúchova, šetrí náklady na kúrenie aj teplú vodu.
viac
15.06.2021
Mladé Slovenky prinášajú unikátne riešenie na šetrenie odpadu v samosprávach
Zakladateľky trnavskej Baterkárne Simona Hlaváčová a Jana Reháková spustili ďalší unikátny ekologický projekt. Na Slovensko priniesli portál Nevyhadzujte.sk pre obce a mestá, ktorý v susednom Česku funguje úspešne už 10 rokov.
viac
25.02.2022
R. Sobota šetrí náklady na energie, svietiť bude len každé druhé svetlo
Samospráva Rimavskej Soboty pristúpila pre nárast cien plynu a elektrickej energie k viacerým úsporným opatreniam.
viac
13.09.2022
Nitre nebude stačiť na faktúry za energie ani dvojnásobok minuloročnej sumy
Mesto Nitra zaplatí v tomto roku za energie vyše dvojnásobok toho čo vlani. Ako informovala radnica, v roku 2021 Nitra na tento účel, bez nákladov na školské budovy, vynaložila 1,7 milióna eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.42 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.02 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.56 %