Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
13.09.2022 01:30

Nitre nebude stačiť na faktúry za energie ani dvojnásobok minuloročnej sumy


Nitra.


Mesto Nitra zaplatí v tomto roku za energie vyše dvojnásobok toho čo vlani. Ako informovala radnica, v roku 2021 Nitra na tento účel, bez nákladov na školské budovy, vynaložila 1,7 milióna eur.


V očakávaní rastu cien bolo v tohtoročnom mestskom rozpočte vyčlenených na energie 2,3 milióna eur.

Podľa nitrianskeho magistrátu však ani táto suma nebude stačiť. "Nerátali sme s takým skokovým nárastom cien za energie. Už teraz sme predbežne na štyroch miliónoch eur a ani pri takejto sume nevieme, či bude do konca roka stačiť. Keď si pozrieme tieto čísla, je to desivý nárast, ktorý sa nebude dať zvládnuť bez úsporných opatrení," uviedol Mestský úrad v Nitre.

Radnica už zamestnala energetika, ktorý má pripraviť analýzu súčasného stavu a navrhnúť, na ktorých odberných miestach a v akom objeme by sa energie dali ušetriť. "O konkrétnych úsporách musí rozhodnúť vedenie mesta a mestskí poslanci. Vedú sa napríklad diskusie o šetrení na verejnom osvetlení. K takýmto opatreniam je však potrebné pristupovať citlivo, pretože vždy vedú k zníženiu komfortu života, na ktorý sú obyvatelia zvyknutí," uviedol magistrát vo svojom stanovisku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.02.2017
Slováci vykurujú domácnosti až o štyri stupne viac ako je európsky štandard
V slovenských domácnostiach bežne nameriame až o štyri stupne viac ako je európsky štandard. Vyplýva to z interného prieskumu spoločnosti ista Slovakia, s. r. o., ktorá tento rok zrealizovala odpočty údajov o spotrebe tepla pre viac ako 110 000 domácností.
viac
25.02.2022
R. Sobota šetrí náklady na energie, svietiť bude len každé druhé svetlo
Samospráva Rimavskej Soboty pristúpila pre nárast cien plynu a elektrickej energie k viacerým úsporným opatreniam.
viac
13.10.2022
Nitra minie na energie do konca roka takmer dvojnásobok plánovanej sumy
Nitrianska radnica musela vo svojom tohtoročnom rozpočte takmer zdvojnásobiť sumu vyčlenenú na energie. Mesto plánovalo na tento účel minúť 2,3 milióna eur. Nakoniec budú platby za energie stáť Nitru viac ako štyri milióny eur.
viac
29.06.2023
Ministerstvo školstva pošle školám ostatnú časť financií na energie na rok 2023
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR uhradí školám v plnej miere zvýšené prevádzkové náklady z dôvodu nárastu cien energií v roku 2023. Celková výška finančných prostriedkov predstavuje 12,4 milióna eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %