Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
12.06.2021 01:00

Skládku odpadov pri Zohore rozšíria, naďalej ostane pod kontrolou SIŽP


Skládka odpadov pri Zohore. Zdroj: odpady-portal


Skládku odpadov pri obci Zohor v okrese Malacky rozšíria. Jej prevádzkovateľ, spoločnosť FCC Zohor, vybuduje kapacitu pre takmer 245.000 kubických metrov bežného, nie nebezpečného odpadu.


V piatok to oznámilo ministerstvo životného prostredia a priznalo, že hoci skládkovanie považuje za najnevhodnejší spôsob nakladania s odpadom, na západnom Slovensku nebola iná možnosť, než predĺžiť ukladanie odpadu na túto skládku.       

"Skládka v Zohore obsluhuje obce v celom Bratislavskom kraji a jej súčasná kapacita bude vyčerpaná v roku 2023, keď bude uzatvorená," informoval o tom TASR envirorezort. Rozšírenie kapacity skládky bolo predmetom konania podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie viackrát, okrem iného aj v roku 2016. Pre problémy pri usporiadaní vlastníctva záujmových pozemkov bolo však podľa ministerstva zrealizované len čiastočne. Envirorezort preto zisťoval skutočný stav veci s cieľom vyhodnotiť, či rozšírenie skládky môže spôsobiť významný nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Vyžiadalo si od prevádzkovateľa aj dodatočné informácie, ktoré, ako tvrdí, dôsledne preskúmalo.       

"Rozšírenie skládky nepredpokladá zhoršenie existujúcich vplyvov skládky odpadov na životné prostredie. Areál je umiestnený vo vzdialenosti 2,5 kilometra od obydlí. V blízkosti nie sú vodohospodársky a ani prírodne chránené územia. Skládka odpadov nepočíta s rozširovaním mimo hraníc súčasného areálu," priblížilo ministerstvo. Ani blízka cyklotrasa, ktorá bola postavená až po sprevádzkovaní skládky, nebude podľa rezortu nijako činnosťou na skládke ovplyvnená.       

Vplyvy existujúcej skládky odpadov sú už v súčasnosti pravidelne monitorované. Ministerstvo prevádzkovateľa zaviazalo aspoň raz ročne informovať miestnych obyvateľov o výsledkoch monitorovania. Prevádzkovateľ skládky pre obavy verejnosti z možného vzniku požiaru a úletov ľahkých odpadov má taktiež zabezpečiť skládku mobilnými sieťami. Zároveň má zhutňovať a prekrývať zeminou odpad tak, aby sa minimalizovali úlety ľahkého odpadu do okolia. Skládku bude naďalej kontrolovať Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).       

Ministerstvo vníma skládkovanie ako najnevhodnejší spôsob nakladania s odpadom a v nasledujúcich mesiacoch plánuje postupne uzatvoriť 12 skládok. Odpadu, ktorý v súčasnosti skončí na skládkach, je však podľa rezortu stále veľa. Neustále presadzujeme zmeny, aby odpadu bolo čo najmenej a aby sme mohli skládky uzatvárať. V separácii odpadu však stále veľmi zaostávame. Preto sa toľko odpadu ešte vždy dostáva na zmesové skládky," uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).       

Envirorezort deklaruje, že bude pokračovať v podpore triedenia a recyklácie. V odpadovej legislatíve plánuje navrhnúť ďalšie zmeny, ktorými sa má z roka na rok čoraz viac obmedzovať skládkovanie odpadov.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.01.2018
MŽP prostredníctvom európskych peňazí podporuje triedenie komunálnych odpadov
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyhlásilo výzvu s celkovou alokáciou 10 mil. eur na podporu dotrieďovania vytriedených zložiek komunálnych odpadov, predovšetkým tých, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov.
viac
19.05.2020
SIŽP vykonala 12 kontrol u výrobcov obalových a neobalových výrobkov
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vykonala od februára do mája tohto roka 12 kontrol u výrobcov obalových a neobalových výrobkov.
viac
04.09.2020
IRBK žiada J. Budaja, aby nepovolil rozšírenie skládky na Záhorí
Spoločnosť FCC Zohor, prevádzkujúca skládku na Záhorí, podala žiadosť o rozšírenie skládky o 245.000 kubických metrov, tvrdí Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK). Obyvatelia obce Zohor aj IRBK žiadajú ministra životného prostredia Jána Budaja, aby rozšírenie skládky nepovolil.
viac
10.10.2022
Zodpovednosť za priemyselnú skládku prešla na mesto, tomu sa to nepáči
O uzatvorenie a rekultiváciu skládky priemyselných odpadov v Dolnom Kubíne sa má postarať mesto. Povinnosť samospráve pripadla zo zákona po tom, ako sa pôvodný prevádzkovateľ, ktorým bola súkromná spoločnosť ESI, dostal do konkurzu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %