Ilustračná snímka: (tasr).
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje schválil Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity žiadosť o nenávratný finančný príspevok pre národný projekt „Podpora vysporiadania pozemkov v marginalizovaných rómskych komunitách“.
Je to jeden z programov balíka Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK), realizovaného prostredníctvom súboru národných projektov v 150 obciach za účelom zrýchlenia procesu integrácie marginalizovaných rómskych komunít v štyroch strategických oblastiach - vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie.
„Ambíciou tohto národného projektu je čo najskôr spustiť a zabezpečiť zapojenie obcí do procesov vysporiadania pozemkov prostredníctvom aktualizácie a získania nových údajov v teréne. Obciam sa dostane pomoc aj vo forme informačných, osvetových a mediačných činností tak, aby celý proces úspešne zvládli,“ povedala generálna riaditeľka sekcie európskych programov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) Adela Danišková.
V rámci národného projektu sa oprávneným obciam poskytne odborná pomoc a asistencia pri vysporiadaní pozemkov v marginalizovaných rómskych komunitách.
„Dôsledkom nevysporiadaných pomerov je, že domy nie je možné pripojiť na technickú vybavenosť, akou je napríklad vodovod, kanalizácia či plyn. Takýto stav má za následok nízky štandard kvality a hygieny bývania, čo sa odráža na celkovej kvalite života v obci a bráni to premene osád na nové dediny. Celý projekt je veľmi náročný, nakoľko obdobný národný projekt sa doteraz nerealizoval. Založený je však na doterajších skúsenostiach úradu a dlhodobej príprave, do ktorej boli zapojení aj odborníci v rámci pracovnej skupiny zameranej na zlepšenie legislatívy v oblasti pozemkových úprav.“ k národnému projektu uviedol Ábel Ravasz.
Vyzvanie na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok pre národný projekt bolo vyhlásené MV SR v apríli 2017. USVRK následne predložil žiadosť o nenávratný finančný príspevok. Schvaľovací proces, ktorý pozostával z administratívnej kontroly žiadosti a odborného hodnotenia bol úspešne ukončený vydaním Rozhodnutia o schválení Žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku 24. 8. 2017.