Štvrtok 04.03.2021
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
16.01.2021 08:50

Samosprávy zriadili MOM, čakajú na rozhodnutia vlády


Mobilné odberové miesto (Zdroj: ilustr. foto: NsP PB)


Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou vydal v uplynulých dňoch niekoľko rozhodnutí o zriadení mobilných odberových miest (MOM). Medzi žiadateľmi boli aj obce, pripravujú sa tak na potrebu testovania žiakov, prípadne celoplošné testovanie obyvateľstva.


 Do prevádzky ich zatiaľ neuviedli, čakajú na rozhodnutia vlády a tiež testovacie sety. "Čakáme na jasné stanoviská, ale tie zatiaľ neprichádzajú," povedal pre TASR starosta obce Bystré Ľubomír Hreha s tým, že prvotným impulzom na zriadenie MOM v obci bola informácia o povinnom pretestovaní žiakov základných škôl a ich zákonných zástupcov pred návratom k prezenčnej forme výučby. Následné avizovanie celoplošného testovania obyvateľstva zabezpečeného prostredníctvom samospráv malo rozhodnutie len upevniť. Ako Hreha doplnil, obec svoje MOM zatiaľ nevyužíva. "Momentálne čakáme, lebo nie sú testy. Ak by boli, už by sme preventívne testovali," dodal s tým, že testy by mal, podľa jeho vedomostí, obci zabezpečiť okresný úrad.       

Rovnakého názoru je aj starosta obce Sačurov Peter Barát, ktorý je takisto držiteľom rozhodnutia o zriadení obecného MOM. "Zabezpečenie testovacích setov by už mala byť úloha štátu," vyjadril sa. Antigénové testy si, či už pre potreby testovania žiakov alebo na zabezpečenie plošného testovania obyvateľstva, plánujú od okresného úradu v budúcnosti vyžiadať aj v obci Slovenská Kajňa. "Ak príde tento príkaz, že žiaci môžu nastúpiť len otestovaní, potom budeme žiadať antigénové testy z okresného úradu," uviedla pre TASR starostka Lenka Hierzer Štiber s tým, že obecné MOM zatiaľ pre potreby testovania verejnosti fungovať nebude, keďže antigénové testovanie, aj keď spoplatnené, poskytuje v obci obvodná lekárka.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.04.2020
ZMOS navrhuje mobilizovanie eurofondov
Združenie miest a obcí Slovenska navrhuje urýchlene mobilizovať eurofondové zdroje na zmiernenie dopadov COVID 19. Podľa názoru združenia je to jediná možnosť ako spomaliť tempo poklesu ekonomiky, rastu nezamestnanosti a podpory verejných investícií.
viac
30.04.2020
Pomáhajú medici i dobrovoľníci
Pri vstupnej kontrole, triedení a testovaní pacientov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline už niekoľko týždňov aktívne pomáhajú študenti medicíny spolu s dobrovoľníkmi zo Slovenského Červeného kríža (SČK).
viac
12.02.2021
ÚMS: Situácia s MOM sa vo viacerých mestách zlepšila
Únia miest Slovenska (ÚMS) víta, že Ministerstvo zdravotníctva SR vypočulo našu požiadavku, že je nevyhnutné spružniť proces vzniku súkromných mobilných odberových miest (MOM).
viac
19.02.2021
Starosta R. Kusý si vie predstaviť veľké vakcinačné centrum na NFŠ
Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý si vie predstaviť, že by vakcinačné centrum v rámci hlavného mesta vzniklo v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %