Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
02.03.2024 02:10

Rekonštrukciu Draškovičovho kaštieľa ukončia v apríli


Snímka zdroj: archív ON


Rekonštrukciu Draškovičovho kaštieľa v obci Čachtice v okrese Nové Mesto nad Váhom by mali ukončiť v prvej polovici apríli. Počas piatkového kontrolného dňa to povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška.


Rekonštrukčné práce podľa predsedu TSK finišujú, začali sa robiť už aj sadové úpravy v okolí kaštieľa, ktoré sú súčasťou samostatného projektu. Zároveň s dokončovacími prácami začnú okolo 10. marca inštalovať v kaštieli expozície, nainštalované majú byť do polovice apríla.         

"Do 15. marca má byť nainštalované kompletné vybavenie turisticko-informačného centra a do 21. marca by mali byť doručené ponuky na prenájom kaviarne," doplnil Baška.         

Súčasťou zrekonštruovaného objektu v správe Trenčianskeho múzea v Trenčíne budú turisticko-informačné a kultúrno-kreatívne centrum, nové expozície, ale i možnosť usporiadať oslavy či svadby.         

Podľa riaditeľa Trenčianskeho múzea v Trenčíne Petra Martiniska prešiel celý objekt komplexnou rekonštrukciou, z pôvodnej budovy zostali len múry a strecha.         

"V suteréne budú expozície vinárstva a Alžbety Bátoryovej, na poschodí vznikla kaviareň. Budeme sa venovať zaniknutej miestnej židovskej komunite, Rómom a Habánom, vznikne tu kreatívne centrum. Na poschodí bude niekoľko izieb zriadených ako šľachtické bývanie," doplnil Martinisko.         

Náklady na rekonštrukciu boli 2,4 milióna eur. Obnova historickej pamiatky sa začala v máji minulého roka. Časť prác je financovaná zo zdrojov EHP a Nórska a zo štátneho rozpočtu SR, časť z vlastných zdrojov TSK.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.11.2018
Do rekonštrukcie Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach investuje TSK 97-tis.-eur
V Draškovičovom kaštieli v Čachticiach v okrese Nové Mesto nad Váhom začali s rekonštrukciou strechy. Potrvá do decembra a Trenčianske múzeum v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja do rekonštrukcie investuje 97-tis. eur.
viac
15.04.2020
Mesto ukončilo ďalšiu etapu rekonštrukcie kaštieľa Migazziovcov
Mestské stredisko kultúry a športu (MSKŠ) v Zlatých Moravciach ukončilo výmenu okien na hornom poschodí kaštieľa Migazziovcov.
viac
27.04.2022
TSK zrekonštruuje za 2,8 milióna eur Draškovičov kaštieľ v Čachticiach
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) zrekonštruuje za 2,8 milióna eur Draškovičov kaštieľ v Čachticiach. Okrem vlastných zdrojov kraj využije aj prostriedky z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Informoval o tom predseda TSK Jaroslav Baška.
viac
23.11.2023
Rekonštrukciu Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach ukončia v apríli 2024
Turisticko-informačné, kultúrno-kreatívne centrum a nové expozície, ale i možnosť usporiadať oslavy či svadby ponúkne zrekonštruovaný Draškovičov kaštieľ v obci Čachtice. Rekonštrukciu za 2,4 milióna eur by mali ukončiť na budúci rok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %