Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
24.09.2022 09:50

Radnica a zástupcovia firiem vyzývajú vládu, aby urýchlene zakročila


Snímka zo spoločného stretnutia zástupcovia mesta, mestských firiem a kľúčových zamestnávateľov v Prešove a užšom regióne


Zástupcovia mesta, mestských firiem a kľúčových zamestnávateľov v Prešove a užšom regióne, na spoločnom stretnutí, diskutovali o vážnych dopadoch energetickej krízy na chod objektov v správe mesta ako aj súkromných prevádzok a zariadení.


Pre viaceré súkromné spoločnosti a organizácie môže byť enormný rast cien energií likvidačný. Zúčastnené strany preto prijali jednotné uznesenie, adresované vláde SR, v ktorom vyzývajú predstaviteľov štátu, aby urgentne prijali opatrenia. 

Súčasná energetická kríza čoraz viac zasahuje do životov obyvateľov. Jej dopady však výrazne ovplyvňujú aj chod mesta Prešov a množstva firiem, ktoré pôsobia na jeho území. Viaceré subjekty, inštitúcie a organizácie v prešovskom regióne dokonca hovoria o existenčných problémoch. Vo štvrtok 22.9.2022 sa preto pod záštitou primátorky mesta Prešov, Ing. Andrey Turčanovej, stretli zástupcovia územnej samosprávy a kľúčových zamestnávateľov z Prešova a užšieho regiónu. Na mestskom úrade spoločne diskutovali o dopadoch cien energií, ktoré dosahujú historické maximá. V závere stretnutia prijali jednotné uznesenie, v ktorom vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby urýchlene zakročila.

Vyzývame vládu Slovenskej republiky aby urgentne prijala opatrenia:

- pre stabilizáciu cien v energetickej oblasti na prijateľnej úrovni pre všetky segmenty trhu,

- na kompenzáciu časti nákladov na energie pre územnú miestnu samosprávu a územnú regionálnu samosprávu, pre nimi zriadené a založené právnické osoby a organizácie, ako aj pre služby vo verejnom záujme,

- pre maximálnu elimináciu rizika zvyšovania nezamestnanosti v súvislosti s nárastom nákladov na energie, s tým súvisí udržateľnosť a podpora podnikateľského prostredia,

- pre zmenu legislatívnych a technických noriem pri dodávkach tepla a energií, s ohľadom na súčasnú situáciu.

Vážený pán predseda Vlády Slovenskej republiky, iba rýchlym prijatím potrebných opatrení sa vytvorí predpoklad na schopnosť odolávať extrémnym výkyvom cien energií, a podporí to stabilizáciu vo fungovaní podnikateľského prostredia a územnej samosprávy.

Len rýchlo a adresne prijaté mimoriadne opatrenia dokážu zamedziť rizikám zvyšovania nezamestnanosti, zhoršovaniu sociálnych pomerov a s tým súvisiacich negatív.

Bez relevantných opatrení zo strany štátu, nebude postačovať šetrenie nákladov na energie, ku ktorému už všetci zúčastnení pristúpili v maximálnej možnej miere v medziach legislatívy, a jednotlivé subjekty alebo organizácie budú musieť prijať ďalšie nezvratné opatrenia, čo bude mať vplyv a negatívny dopad na plnenie spoločenských, ale aj zákonných povinností a dodržiavanie technických noriem.

Autor: (ts-mesto Prešov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.09.2022
ÚMS žiada pre energetickú a ekonomickú krízu vládu o prijatie šiestich návrhov
Únia miest Slovenska (ÚMS) adresuje vláde v súvislosti s ekonomickou a energetickou krízou šesť návrhov. Žiada v nich napríklad kompenzáciu zvýšených výdavkov za energie na základných školách od začiatku roka či zníženie DPH na energie. Informovala o tom hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
viac
07.10.2022
PSK dlhodobo rieši opatrenia na znižovanie energetickej náročnosti svojich budov
Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa opatreniami na znižovanie energetickej náročnosti budov PSK zaoberá dlhodobo a rieši ich intenzívne i aktuálne. Uviedla to hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
viac
09.12.2022
ÚMS a BPB adresujú vláde návrh, ako riešiť energetickú a klimatickú krízu
Únia miest Slovenska (ÚMS) a platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) adresujú vláde návrh, ako spoločne a strategicky riešiť aktuálnu energetickú a klimatickú krízu.
viac
18.03.2023
Vedenie ZMOS na rokovaní s dočasne povereným predsedom vlády SR
Predseda ZMOS Branislav Tréger a podpredseda ZMOS Jozef Božik sa zúčastnili na stretnutí povereného predsedu vlády SR Eduarda Hegera s predstaviteľmi samospráv. Témou bolo podpora samospráv zo strany štátu pri zvládnutí energetickej krízy a hovorilo sa aj o možnom odpustení pandemických pôžičiek.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %