Utorok 07.07.2020
Dnes má meniny 
Oliver
°C
13.09.2019 04:05

Rača a Pezinok ožívajú v týchto dňoch tradičným vinobraním


Ilustračný výrez plagátu


Bratislavská Rača ožíva v týchto dňoch po 16-krát tradičným vinobraním. Na svoje si tak opäť po roku prídu nielen milovníci dobrého jedla a vína, ale aj priaznivci kultúry, hudby či športu.


Podujatie si však vyžiada aj niektoré dopravné obmedzenia. Okrem Rače sa tento víkend tradičné oberačkové slávnosti nevyhnú ani Pezinku.      

Hlavná scéna je od piatka podvečera pripravená v amfiteátri v Knižkovej doline, senior scéna na Námestí A. Hlinku a detská zóna pred Nemeckým kultúrnym domom. Oddychovú zónu nájdu návštevníci v obecnej záhrade na Alstrovej ulici a "street food" zónu rovnako v Knižkovej doline. Dobová ulička ponúkne dobovú kuchyňu, čajovňu či zabudnuté remeslá, komunitná ulička otvorí brány pre tvorivé dielne, workshopy či prezentáciu miestnych klubov, centier, škôl a organizácií.      

Chýbať nebude ani alegorický sprievod, ktorý je naplánovaný na sobotu (14. 9.) popoludní z Kubačkovej ulice k amfiteátru v Knižkovej doline. Ten bude súčasťou oficiálneho otvorenia vinobrania. "História sprievodu siaha ďaleko do minulosti, keďže oberačkové slávnosti majú v Rači veľmi dlhú tradíciu. Sprievod povedie starogrécky a starorímsky boh vína, vinohradníctva, úrody, plodnosti a zábavy, Bakchus," informuje mestská časť. Úrodu následne požehnajú katolícky a evanjelický kňaz a račianski vinári potom symbolicky odovzdajú strapec hrozna starostovi Rače Michalovi Drotovánovi.      

Počas vinobrania sa v rámci sprievodných podujatí bude diskutovať aj o pripravovanom projekte obnovy budovy a areálu Koloničovej kúrie, pochádzajúcej z 15. storočia. Tá je národnou kultúrnou pamiatkou a mestská časť jej chce vrátiť kultúrno-spoločenského ducha. Samospráva preto priestory otvorí opäť verejnosti a jej názory a návrhy plánuje zapracovať do projektu obnovy kúrie.        

Vinobranie si vyžiada uzavretie niektorých račianskych ulíc, zjednosmernenie niektorých komunikácií či dočasné zrušenie parkovacích miest v niektorých lokalitách. Obchádzkové trasy sú pre vodičov viditeľne vyznačené. Zároveň však bude posilnená električková doprava do a z Rače, pribudnú tiež mimoriadne nočné spoje pre návštevníkov zo smeru Pezinok a Svätý Jur cez Raču a Bajkalskú ulicu na AS Nivy a späť. Zároveň však autobusová linka 56 mení dočasne svoju trasu, ktorý v miestach vinobrania nebude obsluhovať niektoré zastávky. Z Cintorína Rača pôjde priamo na Závadskú a Tbiliskú, a to obojsmerne.      

Račianske vinobranie, rovnako ako Pezinské vinobranie, sa koná od piatka 13. do nedele 15. septembra.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2016
Hodové slávnosti v bratislavskom regióne sú naďalej v plnom prúde
Druhá polovica mesiaca september so sebou prinesie čas hodov a vinobraní na každom kroku. Dobroty budú môcť návštevníci ochutnať tento víkend na Modranskom vinobraní a Dúbravských či Ružinovských hodoch, na ktorých nebude chýbať tradičný Farm Fest.
viac
25.08.2017
Rozlúčka s prázdninami s bohatým programom
Víkend v bratislavskom regióne prinesie jeho obyvateľom i návštevníkom rozmanité možnosti trávenia času. Záverečný letný víkend ponúka bohatý program v každom kúte kraja a aktívne strávený čas si spolu môžu užiť dospelí, rodiny s deťmi, starší i mladší milovníci gastronómie, histórie či kultúry.
viac
05.09.2017
Račianske vinobranie 2017
Najväčšia udalosť v Rači – Vinobranie – sa tento rok bude konať v dňoch 15. až 17.9. 2017. Návštevníci sa aj tento rok môžu tešiť na bohatý a rôznorodý program.
viac
15.09.2017
Sezóna hodov a vinobraní je v plnom prúde!
Tento víkend vás do ulíc vytiahnu podujatia ako Týžden dobrovoľnictva, Fitfest, Račianske vinobranie, Vajnorské hody, Krúžkovanie Ružinova 2017, Vegánske hody 2017, Modranské vinobranie 2017 a Beh Pezinkom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %