Zásielky sa balia do rozložiteľného papiera, bavlnenej látky alebo skla.
Pred rokom začal mladý manželský pár v dedinke Stožok pri Detve s predajom potravín cez internet.
Od iných začínajúcich podnikateľov odlišoval Martinu a Jozefa Fekiačovcov zámer, že budú nielen predávať čerstvé zdravé potraviny, ale zákazníkom ich ponúknu bez použitia plastových obalov. A stanú sa priekopníkmi prvého slovenského obchodu s myšlienkou neprodukovať odpad.
Sortiment predaja postupne rozšírili a rozširujú od ryže po múku cez obilniny, orechy, sušené ovocie, kakao, čaje, vločky, cestoviny, bezlepkové potraviny až po predaj ekologickej drogérie vrátane napríklad rozložiteľných bambusových zubných kefiek alebo tovaru z prírodných plastov založených na škrobe. „S myšlienkou vlastného e-shopu sme sa pohrávali ešte v Čechách, kde sme študovali, istý čas žili a aj si privykli nakupovať v dvoch internetových obchodoch, z ktorých sme si objednávali bezobalové potraviny,“ hovorí pani Martina. „Dnes takto predávame približne 80-90 percent tovaru, zvyšok si priamo z nášho skladu v Stožku odvážajú ľudia, ktorí väčšinou jazdia na trase z Bratislavy do Košíc. Kamennú predajňu zatiaľ nemáme.“
Zo sortimentu na sklade.
Zamestnali ďalšiu pomocnú silu
Dušou obchodíka je mladá mamička – v súčasnosti na materskej dovolenke. Na druhej strane, ale hlavne na začiatku, všetko okolo počítačovej komunikácie zvládol a zvláda Jozef, ktorý sa venuje aj ďalšej práci v rámci svojej špecializácie permakultúrneho dizajnéra a začínajúceho gazdu. „Rozširujeme sklad aj sortiment, ale tiež myslíme na realitu, rekonštruujeme dom a hlavne ostávame rodičmi trojročnej a ročnej dcére,“ konštatuje Martina. „Už v máji sa ukázalo, že fyzicky je pre mňa (alebo pre nás) priveľkým sústom balenie všetkých objednaných zásielok, tak sme nedávno zamestnali ďalšiu pomocnú silu.“
Vypraté vratné vrecúška na ovocie a zeleninu.
Ako to funguje?
Po objednaní tovaru na e-shope dostane zákazník poštou tovar v papierových vrecúškach alebo rozložiteľných a znova použiteľných látkových obaloch, prípadne v skle. „Iste, látke z bavlny trvá rozloženie dlhšie ako rýchlo rozložiteľnému papieru, ale ak ju využijete trebárs na podstielku pre kalifornské dážďovky do biokompostu, máte riešenie. Tiež ponúkame možnosť poslať nám obal, v ktorom zákazník chce, aby sme mu poštou doručili objednaný tovar. Teda zabalí prázdne obaly do škatule, do vrecka alebo do obálky a pošle nám.“
Mladá rodina v plnej zostave.
Uprednostňujú slovenských výrobcov
Fekiačovci rozhodne presadzujú predaj slovenských potravín. Aj takých, ktoré ešte v nedávnej minulosti boli bežné, ale kvôli „nekonkurencieschopnosti“ slovenských farmárov so zahraničnými vymizli z trhu. „Veľmi sa tešíme, keď sa nám ozve napríklad pán zo Záhoria, že by pre nás mohol pestovať ľan (hnedý a zlatý) a dodávať nám semiačka, ale určite sa s ním a s podobne zmýšľajúcimi dohodneme aj na predaji iného sortimentu,“ dopĺňa Jozef. „Aj keď, prirodzene, nemôžeme nakupovať metráky alebo tony jedného druhu potravín, našou métou je nielen sortiment rozširovať, ale najmä rozširovať o slovenský sortiment všade tam, kde to pôjde.“
Snímky zdroj: (archív manželov Fekiačovcov).