Piatok 26.04.2024
Dnes má meniny 
Jaroslava
°C
29.03.2023 08:25

Primátori a starostovia diskutovali o spolupráci s PSK


Na snímke vľavo predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský. Snímka zdroj: (tasr).


Vytvoriť platformu pre budúcu spoluprácu a vzájomné partnerstvo bolo cieľom zasadnutia regionálnej a miestnej samosprávy, ktorú zorganizovala prešovská krajská samospráva.


V Prešove sa v utorok s primátormi miest a starostami obcí diskutovalo o možnostiach a príležitostiach pre ďalší rozvoj. Navrhnutý koncept spolupráce má pomôcť k budovaniu lepšieho kraja. Informovala o tom jeho hovorkyňa Daša Jeleňová.

"Mestá a obce sú naším dôležitým partnerom a pre nastavenie dobrého fungovania kraja a zlepšovanie života ľudí, ktorí tu žijú, je navzájom sa počúvať a pracovať spoločne naozaj kľúčové. Keď kraj bude spolupracovať s miestnou samosprávou, môže sa nám podariť rozvíjať ho tak, aby bol pýchou pre náš región aj pre celé Slovensko," uviedol predseda PSK Milan Majerský a doplnil, že predstavili aj vízie kraja, do ktorých sa púšťajú i príležitosti, ako môžu mestá a obce ďalej napredovať.

"Začíname nové programové obdobie a je potrebné, aby vedeli, ako majú postupovať pri čerpaní eurofondových či našich prostriedkov pre svoje zámery. Chceli sme samosprávam ukázať, že sme tu pre nich a že sme my tí prví, ktorí otvárame dvere investorom a ďalšiemu rozvoju, nikto iný to za nás neurobí," priblížil Majerský.

Podujatie konkrétne predstavilo priority PSK so zacielením na programové obdobie 2021 - 2027 a prípravu integrovaných projektových balíkov, keď v rámci alokácie z Programu Slovensko má na územie Prešovského kraja prísť takmer 250 miliónov eur.

Hovorilo sa aj o schválených prioritách kraja na nové programové obdobie, ktoré sú rozpracované do siedmich integrovaných projektových balíkov tvoriacich Integrovanú územnú stratégiu. Nosnými oblasťami sú veda, výskum a inovácie, dekarbonizácia a odpadové hospodárstvo, znevýhodnené skupiny obyvateľov kraja, či dátová politika a digitalizácia. Zároveň tri z nich sú teritoriálne zamerané na dopravu na Spiši a Šariši a rozvoj cestovného ruchu a kultúry na území Horného Zemplína.

Priblížené boli programy cezhraničnej spolupráce a grantová schéma PSK s možnosťou čerpania dotačných prostriedkov z jej troch vyhlásených výziev. Osobitnou témou utorkového zasadnutia bol územný rozvoj kraja v cestnej infraštruktúre, kde plány PSK na roky 2023 – 2026 zahŕňajú rekonštrukciu približne troch stoviek kilometrov ciest druhej a tretej triedy a opravy 270 mostov.

Súčasťou zasadnutia bola taktiež otvorená diskusia a prezentácie aktérov regionálneho rozvoja. Svoju činnosť predstavili IDS Východ, Nadácia PSK pre podporu rodiny, Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, Regionálny kontaktný bod, Inovačné partnerské centrum, ako aj Regionálne poradenské a informačné centrum v Prešove.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.02.2017
Prešov ako centrum kreatívneho priemyslu
Mesto Prešov a Prešovský samosprávny kraj budú spolupracovať pri príprave regionálneho Kreatívneho centra. Podpisom Memoranda o spolupráci to v utorok (21. 2.) potvrdili primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a predseda VÚC Peter Chudík.
viac
18.05.2017
Druhý deň rokovania 28. snemu ZMOS
Druhý deň rokovania 28. snemu 18. mája otvoril podpredseda ZMOS a predseda Komory obcí, starosta Santovky Ľubomír Lörincz. Zo zdravotných dôvodov v úvodnej časti rokovania nebol prítomný predseda ZMOS Michal Sýkora.
viac
09.07.2021
Liptovskí primátori a starostovia sa stretli v Závažnej Porube
Primátori a starostovia obcí z okresu Liptovský Mikuláš sa stretli na zasadnutí Združenia miest a obcí Liptova (ZMOL).
viac
02.08.2021
Rezort regionálneho rozvoja pomôže v regiónoch zlepšiť prístup k pitnej vode
Slovenské regióny potrebujú viac investovať do kvality vzdelávania, životného prostredia a moderných služieb. Potrebujú však vyriešiť aj akútne problémy s prístupom k pitnej vode, kanalizačnou a cestnou infraštruktúrou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %