Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
22.12.2020 11:40

Prievidzu chcú vykurovať biomasou a banskými vodami


Ilustračná snímka: (tasr).


Vykurovanie Prievidze po roku 2023 majú zabezpečiť banské vody, biomasa či zemný plyn. O novom zdroji vykurovania, ktorý má zabezpečiť Prievidzské tepelné hospodárstvo (PTH) po ukončení všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ), rozhodli mestskí poslanci na svojom pondelkovom rokovaní.


Mestskí poslanci zobrali na vedomie štúdiu o zabezpečení dodávok tepla po roku 2023, rovnako odporučili zástupcom mesta v orgánoch PTH realizovať zámer tejto spoločnosti. Za uznesenie hlasovalo 17 poslancov, jeden bol proti a traja sa zdržali.

Mestské zastupiteľstvo (MsZ) malo k dispozícii podrobnú štúdiu s deviatimi rôznymi variantmi zabezpečenia vykurovania, ich hodnotenie sa opieralo o konečnú cenu tepla či produkciu emisií, pričom z analýzy malo vyplynúť realizovať projekt PTH. „V PTH vlastníme 51 percent akcií, obyvatelia mesta tak budú mať cez svojich volených zástupcov možnosť vplývať na rozhodnutia týkajúce sa vykurovania z centrálneho zdroja a tento zdroj spoluvlastniť. Podľa kalkulácie bude reálne po roku 2023 znížiť cenu tepla pre Prievidžanov. V prvom rade vďaka tomu, že výrobcom a distribútorom bude ten istý subjekt,” argumentovala na rokovaní primátorka Katarína Macháčková.

Projekt PTH tiež podľa nej uvažuje mimo spaľovania biomasy s využitím nízkopotenciálnych banských vôd, tepelných čerpadiel a solárnych panelov, čo má pozitívne vplývať na životné prostredie. Macháčková priznala, že oba zámery naďalej využívajú zemný plyn, treba však podľa nej brať do úvahy časový rámec i ďalšie okolnosti. PTH malo tiež pripraviť i samostatné návrhy riešení pre Zemianske Kostoľany a Nováky.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Karol Galek informoval, že rezort momentálne posudzuje vydanie osvedčenia na výstavbu tepelného zdroja pre PTH, takisto okruh účastníkov konania. MH SR malo tiež výhrady k zásobovaniu Zemianskych Kostolian a Novák, v materiáli je to spomenuté len jednou vetou. „MH SR nerobí žiadne obštrukcie pri vydávaní osvedčenia, pri Slovenských elektrárňach celý proces trval tri mesiace, potrebujeme mať dodržané všetky zákonné predpisy a požiadavky,” deklaroval.

Ivan Šramko z dozornej rady SE a splnomocnenec MH SR na transformáciu hornej Nitry v nadväznosti na minulotýždňovú kritiku mesta odmietol, že by štát preferoval riešenie SE. Zároveň vyhlásil, že celý rezort sa bude snažiť podporiť rozhodnutie mesta všetkými možnými prostriedkami.

Zámer by malo z fondov Európskej únie podporiť i Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR cez iniciatívu REACT-EU, Európska únia však nepodporí z Fondu spravodlivej transformácie projekty, ktoré počítajú so zemným plynom, dodal Peter Balík z MIRRI.

Riešenie PTH pozostáva z výstavby a pripojenia nových zdrojov výroby tepla pre systém centrálneho zásobovania teplom v areáli bane Cigeľ s využitím obnoviteľných zdrojov energie - banských vôd a tepelných čerpadiel, solárnych tepelných panelov a dvoch kotlov na biomasu. Súčasťou návrhu spoločnosti je aj zámer vybudovania systému potrubia teplej vody spájajúceho Cigeľ so súčasným miestom dodávky tepla na okraji Prievidze a troch kotlov na zemný plyn na okraji mesta.

Väčšinovým akcionárom v PTH s 51-percentným podielom je mesto Prievidza, zvyšných 49 percent majú Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), ktoré zámer budúceho vykurovania pôvodne predložili. Záujem zabezpečiť dodávky tepla pre Prievidzu, Nováky a Zemianske Kostoľany majú i Slovenské elektrárne (SE), ktoré doposiaľ vyrábajú teplo z hnedého uhlia v zmysle VHZ v elektrárni Nováky. SE chcú riešiť dodávky tepla kombináciou biomasovej a plynovej kotolne podporenej malým motorom na výrobu elektriny pre vlastnú spotrebu, v druhej fáze zámeru počítajú i s vybudovaním centra obehového hospodárstva.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.06.2019
V lete odštartuje v meste bikesharing, k dispozícii bude 65 bicyklov
V lete spustia v Poprade projekt bikesharingu. Tamojší poslanci totiž vzali na vedomie informatívnu správu, ktorú na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva prezentovala radnica.
viac
18.03.2021
Mesto chce časť dopravy nahradiť zdieľanými elektrobicyklami
Mesto Topoľčany pripravuje projekt zdieľaných bicyklov. Mestskí poslanci na svojom zasadnutí v stredu schválili predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
25.03.2022
Mesto pripravuje revitalizáciu vnútrobloku na ulici M. Benku
Mesto Topoľčany pripravuje revitalizáciu vnútrobloku na ulici M. Benku.
viac
04.08.2023
Dve prievidzské škôlky budú čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov
Materské školy (MŠ) na Ulici J. Matušku a Nábreží sv. Cyrila budú čerpať energiu z obnoviteľných zdrojov. Využijú na to fotovoltické panely.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %