Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
16.06.2022 01:30

Pribinova Nitrawa ukáže, ako sa žilo v minulosti


Archívna snímka zdroj: (nitralive.sk).


Po ročnej prestávke vynútenej pandémiou sa do Nitry opäť vráti historický festival Pribinova Nitrawa. Bude súčasťou mestských slávností Nitra, milá Nitra, ktoré sa budú konať od 3. do 5. júla.


Ako avizovali organizátori, v dramaturgii podujatia nastala menšia zmena. V poradí desiaty ročník festivalu sa nebude venovať iba včasnému stredoveku a obdobiu Veľkej Moravy, ale časovo sa posunie aj do obdobia protitureckých vojen. "Širší dobový záber tak okrem stredovekých skupín umožní v Nitre prvýkrát predstaviť aj tábory janičiarov a uhorskej renesančnej šľachty. V ťažkých rokoch tureckých a stavovských vojen bola Nitra častým miestom bojov, veliteľstvom uhorskej obrany i dobytým mestom v područí Osmanov," pripomenul organizátor festivalu Daniel Balko.

Základ programu nadväzuje na predchádzajúce ročníky. Súčasťou festivalu tak zostáva stredoveký remeselný trh s mestskou strážou a stredovekou tavernou. Rovnako aj hry pre deti, historický sprievod, dobová hudba a občerstvenie. "Ale popoludňajší program už bude venovaný obdobiu stavovských povstaní a protitureckým vojnám," doplnil Balko.

Súčasťou festivalu budú aj Detské stredoveké dni, počas ktorých si najmenší návštevníci môžu vyskúšať vojenský výcvik a strieľanie z viacerých druhov zbraní. Zoznámia sa tiež s rôznymi zaujímavými stredovekými príbehmi, ale aj s prípravou pokrmov v stredovekej kuchyni a pozrú si tiež vystúpenia kaukliarov. "Určite by som chcel všetkých pozvať na prvý deň festivalu, kedy ponúkneme naozaj novinku. Bude to dobová módna šou. My sme už prehliadku dobových kostýmov mali, ale toto bude prvýkrát poňaté tak, akoby sa historické kostýmy a ich nositelia ocitli v dnešnej dobe. Bude to veľmi zaujímavá moderná módna show historických kostýmov a módnych doplnkov," uviedol Balko.

Ako zdôraznil, festival aj tento rok umožní návštevníkom cestovať v čase a bližšie spoznať život ľudí v stredoveku či počas obdobia, kedy naše územie ohrozovali Turci. "Myslím si, že práve takéto dobové festivaly, ak sú navyše pripravované aj na odbornej úrovni, sú veľmi dobrým spôsobom, ako si pripomínať svoju minulosť. Je to spojenie atraktívnosti s osvetou aj s názornými ukážkami. Historický zážitkový cestovný ruch je na vzostupe a ja verím, že aj tento ročník festivalu Pribinova Nitrawa potvrdí kredit Nitry, ako mesta, ktoré si svoju históriu pripomína symbolicky, ale aj reálnymi ukážkami minulosti," dodal Balko.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.09.2019
Agrofilm dozrel a opäť prináša bohatú úrodu
Medzinárodný filmový festival Agrofilm slávnostne otvoria v pondelok 30. septembra 2019 o 10,00 hod. na pôde jeho organizátora NPPC v Lužiankach.
viac
02.11.2021
V Nitre sa začne festival izraelských filmov
V Nitre odštartuje siedmy ročník festivalu izraelských filmov Kolnoa. Začne sa 4. novembra v Synagóge, kde je naplánované premietanie dvoch hraných filmov. Následne sa festival presunie do Bratislavy a potom postupne do ďalších krajských miest.
viac
03.05.2022
Festival letectva otvorí svoje brány v piatok popoludní
Festival letectva 2022 sa po dvojročnej prestávke uskutoční na piešťanskom letisku od piatka 6. do nedele 8. mája.
viac
11.06.2022
Na nitrianskom hrade a v podhradí ožíva stredovek
Stretnutie s kniežaťom Pribinom, prezentácie dobovej kultúry a stredovekého života ponúka festival Kniežacie dni, ktorý sa koná od soboty do nedele 12. júna na Nitrianskom hrade a v podhradí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %