Sobota 28.03.2020
Dnes má meniny 
Soňa
°C
25.03.2020 10:00

Pri donáške jedál je nutná zvýšená hygiena, čistota a dezinfekcia


Ilustračná snímka: (int.).


V súvislosti s možnosťou donášky jedla do domácností sa aj na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici množia rôzne témy a aj otázky obyvateľov.


V drvivej väčšine sú hypotetické (či sa na škatuliach môže preniesť koronavírus, ako dlho sa drží koronavírus na papierových alebo plastových povrchoch, či môže byť jedlo kontaminované a pod.)

Podľa vedúcej Oddelenia hygieny výživy MUDR. Ivany Sedliačikovej vzhľadom na pomerne krátku dobu výskytu koronavírusu SARS-CoV-2, spôsobujúceho ochorenie COVID-19, nie sú k dispozícii dostatočné, vedecky podložené štúdie o jeho správaní, o tom, ako dlho a na akých povrchoch je schopný vírus prežiť.

Tento vírus sa prenáša predovšetkým vzduchom pri úzkom kontakte ľudí ako kvapôčková infekcia pri kýchaní, kašľaní a pod. Pracovníci pri príprave a porciovaní musia používať vhodné ochranné pomôcky (čistý pracovný odev, jednorazové rukavice, pokrývka hlavy, rúška na zakrytie úst a nosa). Musí byť vylúčený priamy kontakt nebalených potravín a pokrmov s nechránenými rukami. Personál si musí sledovať zdravotný stav a ak vykazuje príznaky respiračného ochorenia (kýchanie, kašeľ, zvýšená teplota), takéto osoby nesmú manipulovať s potravinami alebo pokrmami a nesmú vstupovať do priestorov, kde sa manipuluje s potravinami. Musí sa udržiavať dôkladná čistota pracovného prostredia, pracovných plôch a pracovných pomôcok. Potrebné je zvýšiť frekvenciu čistenia a dezinfekcie. Odstránenie obalov z pokrmov nevyžaduje špeciálny postup.

„Je na zodpovednosti každého pracovníka – potravinára, aby svojim správaním zabezpečil elimináciu rizík spojených s možným šírením koronavírusu“, apeluje MUDr. Sedliačiková.

Autor: (Dr. Mária TOLNAYOVÁ, hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.03.2017
Začína celonárodná kampaň Vyzvi srdce k pohybu
V poradí už 7. ročník celonárodnej kampane na zvýšenie pohybovej aktivity dospelej populácie pod tradičným názvom Vyzvi srdce k pohybu odštartuje dnes 20. marca 2017.
viac
20.03.2019
Nenechať nikoho bokom – ústredná téma tohtoročného Svetového dňa vody
Svetový deň vody (World Water Day) je oslavou úcty a pokory k vode, ktorej význam si celý svet pripomína 22. marca. Po prvý krát bol tento deň vyhlásený v roku 1992 na konferencii OSN v Riu de Janeiru, pričom každý rok je jeho oslava tematicky zameraná na iné problémy v súvislosti s vodou.
viac
17.08.2019
Na stavbu protipovodňových opatrení v B. Bystrici budú dozerať environmentalisti
Zástupcovia samosprávy na rokovaniach s investorom a stavebníkom presadzujú zmiernenie negatívnych dopadov na prostredie a zdravie obyvateľov.
viac
18.12.2019
Na Vianočných trhoch nechýbajú ani hygienici
Stánky rýchleho občerstvenia poskytujú jedlá a nápoje, ktoré sú pre predvianočné obdobie charakteristické - pečené klobásy, lokše, kapustnicu a iné. Tie sú aj predmetom kontroly v rámci štátneho zdravotného dozoru.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %