Utorok 12.11.2019
Dnes má meniny 
Svätopluk
°C
06.07.2017 02:33

Premaľovaný podchod na Sídlisku KVP zobrazuje bohaté dejiny mesta


Ilustračná snímka: (int).


Najväčšie udalosti a pamiatky v dejinách Košíc pripomínajú oddnes vytvorené grafity v jednom z veľkých košických podchodov na Sídlisku KVP. Ide o výsledok dobrovoľníckeho projektu "StredoveKE hradby v našom podchode", ktorý dnes oficiálne otvárajú.


Na stenách podchodu pod Obchodným centrom Iskra tak možno nájsť celkovo 13 odkazov či ikon zobrazujúcich napríklad mestský erb, bitku pri Rozhanovciach, Dóm sv. Alžbety, Citadelu, košický maratón, oslobodenie mesta i výstavbu košických oceliarní.      

Cieľom pilotného projektu bolo cez úpravu a skrášlenie verejných priestorov nenásilné informovanie a pripomínanie historického dedičstva mesta. Za nápadom stojí Tomáš Gáll s komunitou Active life, do samotnej realizácie sa však zapojili i ďalšie organizácie, ako aj obyvatelia sídliska KVP a zamestnanci spoločnosti T-Systems.      

"Hlavnou myšlienkou bolo zveľadenie každodenne využívaného podchodu, ktorým prejdú stovky ľudí a zároveň edukácia – odkazy alebo ikony na najväčšie udalosti Košíc," priblížil Gáll. Práce v podchode trvali podľa neho viac ako mesiac a pozostávali z očistenia stien od starých plagátov, penetrácie, drobných opráv, maľovania základného náteru, až po zakresľovanie ikon v nočných hodinách a ich šperkovanie počas dňa. Celkovo sa do projektu zapojili desiatky ľudí vrátane detí, ktoré so špachtľami pomáhali čistiť stenu.      

Pozitívne ohlasy prichádzali už od začiatku realizácie projektu. "Množstvo ľudí nám doslova ďakovalo, už len keď sme podchod vyčistili. Tešili sa, keď sme ho penetrovali, pretože sa zmenil celý vzhľad okolia," uviedol Gáll. Pozitívne reakcie prišli podľa neho aj od inštitúcií, komunikácia prebiehala s mestom, mestskou časťou, ale aj Archívom mesta Košice.      

Skrášlený podchod oficiálne otvárajú dnes o 18. hodine pred jedným zo štartov letného projektu Spoznaj behom Košice, konkrétne Spoznaj behom Košice – KVP. Projekt sa uskutočnil s podporou Nadačného fondu T-systems Slovakia spravovaného Karpatskou nadáciou.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Potulka mestom Revúca predstaví významné historické pamiatky
Spoznať významné pamiatky a zaujímavé historické miesta jednej z metropol Gemera trochu inou formou než doteraz môžu turisti vďaka sérii podujatí Potulka mestom Revúca.
viac
05.01.2017
Štafetu Európskeho mesta športu si od Košíc prevezme Banská Bystrica
Trojkráľovým behom 6. januára o 15.00 h sa Košice symbolicky rozlúčia s titulom Európske mesto športu 2016. V ten istý deň prevezme titul Banská Bystrica - Európske mesto športu 2017.
viac
26.01.2017
Projekt EHMK má v Košiciach úspešné pokračovanie
Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 (EHMK) v Košiciach na rozdiel od viacerých iných európskych miest, ktoré boli nositeľmi tohto prestížneho titulu (napr. Marseille alebo Pécs), stále žije. A nielen to...
viac
25.02.2019
Mesto prenajalo plochy pre legálne grafiti
Bratislava prenajala na rok voľné plochy na legálne grafiti. Vo februári o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Ide o pilotný projekt, ktorého cieľom je znížiť rozsah nelegálnych grafiti plôch v hlavnom meste, vytvoriť systém využívania plôch na grafiti a zlepšiť komunikáciu a spoluprácu s grafiti k
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.45 %