Streda 26.02.2020
Dnes má meniny 
Viktor
°C
25.02.2019 03:55

Mesto prenajalo plochy pre legálne grafiti


Ilustračná snímka, zdroj: artattack.sk


Bratislava prenajala na rok voľné plochy na legálne grafiti. Vo februári o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Ide o pilotný projekt, ktorého cieľom je znížiť rozsah nelegálnych grafiti plôch v hlavnom meste, vytvoriť systém využívania plôch na grafiti a zlepšiť komunikáciu a spoluprácu s grafiti k


Medzi vybranými siedmimi plochami sú zväčša mostové piliere, ktoré sa nachádzajú na území Bratislavy a sú v správe samosprávy. Mesto prenajalo záujemcom plochy na mostoch na Romanovej ulici, na Panónskej ceste - Janíkov dvor, na Slovnaftskej či Popradskej ulici.       

"V zmluve o výpožičke sa záujemca zaviaže vytvoriť na vypožičaných plochách grafiti maľbu, plochy riadne využívať, zabezpečovať poriadok a čistotu okolia, odstraňovať hanlivé a pohoršujúce maľby na vlastné náklady a starať sa o celý predmet výpožičky tak, aby sa skultúrnil a skrášlil majetok mesta," píše sa v zámere. Mestské plochy budú poskytnuté výlučne pre vytvorenie legálnej maľby, pre grafiti umenie spojené s tvorivými aktivitami street art umelcami. "Je predpoklad, že sa zníži nelegálna tvorba a zamedzí sa vytváraniu vulgarizmov na mestských plochách," tvrdí v zámere hlavné mesto.       

Mestský poslanec Michal Brat upozornil, že v zámere je uvedené, že by tento pilotný projekt mohol vyriešiť problém s grafiti. "Nie som si istý, či existuje štúdia, ktorá by potvrdzovala túto domnienku. Tejto téme by sme sa však mali venovať v širšom kontexte," povedal. Starosta bratislavskej Vrakune a mestský poslanec Martin Kuruc privítal, že mesto sa začína venovať tejto problematike. Podotkol však, že je mnohonásobne viac plôch, ktoré by bolo treba riešiť. "Beriem to ako pilotný projekt. Keď sa osvedčí, dúfam, že ich bude v budúcnosti viacej," skonštatoval. Zástupcov hlavného mesta požiadal, aby magistrát v tomto smere do budúcna viac komunikoval aj s bratislavskými starostami, aké plochy na legálne grafiti umenie prenajať. "Je to prvý pokus a bude to trvať rok. Dôležité bude to teraz dôsledne monitorovať," povedala hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad. Poukázala aj na Viedeň či Prahu, kde podľa nej takéto koncepty fungujú.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.12.2016
Ľudia žijú na ekologický dlh, upozorňuje SAŽP
Ľudia spotrebúvajú viac ako unesie planéta Zem a žijú na ekologický dlh. Pri predstavení jedinečného modelu pre výpočet ekologickej stopy – Ekomerača, na to upozornil Timotej Brenkus zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
viac
26.06.2017
Bývalý chemický internát sa zmení na Centrum metropolitných inovácií
Pred rokom schválili poslanci dlhodobý prenájom bývalej SOŠ chemickej na Račianskej ulici v Bratislave Nadácii Cvernovka za účelom vytvorenia kreatívneho centra. „Cvernovkári“ sa najprv presťahovali do internátu a počas roka do školskej budovy preinvestovali takmer milión eur.
viac
06.07.2017
Premaľovaný podchod na Sídlisku KVP zobrazuje bohaté dejiny mesta
Najväčšie udalosti a pamiatky v dejinách Košíc pripomínajú oddnes vytvorené grafity v jednom z veľkých košických podchodov na Sídlisku KVP. Ide o výsledok dobrovoľníckeho projektu "StredoveKE hradby v našom podchode", ktorý dnes oficiálne otvárajú.
viac
05.04.2018
Bratislava ponúka sprejerom voľné plochy na maľbu legálnych grafitov
Hlavné mesto s cieľom skultúrnenia a skrášlenia niektorých verejných priestorov vypisuje výzvu na voľné plochy na prenájom pre grafity maľby. Ide o pilotný projekt a záujemcovia prostredníctvom dotazníka môžu získať svoju plochu na maľbu bezodplatne.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %