Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
02.03.2023 11:40

Prehliadku mestskej veže v Trnave možno absolvovať s hodinárom


Na archívnej snímke mestská veža v Trnave. Snímka zdroj: (tasr).


Tematické prehliadky mestskej veže v Trnave s hodinárom organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism iba výnimočne. Tento rok termíny pripadajú na prvú sobotu v marci (4. 3.) a v apríli (1. 4.). Informovala o tom OOCR.


Počas prehliadky aktuálny majster hodinár Karol Nemček ukáže, ako funguje mechanický hodinový stroj z roku 1729, ktorý jeho rodina spravuje každý deň viac ako 130 rokov. Nemček je v poradí z piatej generácie Nemčekovcov, ktorá sa stará o čas v Trnave od roku 1892. "To, že budem hodinárom, bolo jasné ešte pred tým, než som sa narodil, preto je toto remeslo pre mňa poslaním," povedal.

Návštevníci si vyskúšajú aj hodinársku prácu a ručne natiahnu pôvodné kamenné 100-kilogramové závažie poháňajúce hodinový stroj. Príbeh obyvateľov mestskej veže im porozpráva aj sprievodkyňa, ktorá prezradí, prečo vo veži žili napríklad prasiatka spolu s hasičmi. "Jednou z kuriozít mestskej veže v centre Trnavy je tiež baroková toaleta, ktorá bola postavená práve pre potreby jej obyvateľov. Nachádza sa vo výške 20 metrov nad hlavným námestím," uviedla sprievodkyňa Kristína Siladyová.

Prehliadka sa bude konať so vstupmi o 17.00, 18.00 a 19.00 h. "Potrvá približne 90 minút a je vhodná aj pre staršie deti od šiestich rokov. Počet miest v jednej skupine je obmedzený, preto záujemcom odporúčame rezerváciu," doplnil zastupujúci riaditeľ OOCR Alexander Prostinák.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Botanická, Fándlyho i zámocká záhrada otvoria svoje brány
Počas nadchádzajúceho víkendu otvorených parkov a záhrad budú v Trnavskom kraji sprístupnené dve výnimočné záhrady.
viac
05.03.2021
Mestská veža bude prístupnejšia pre sluchovo a zrakovo znevýhodnených
Dominanta Trnavy, takmer 60 metrov vysoká mestská veža na Trojičnom námestí sa stane dostupnejšou a zrozumiteľnejšou pre zrakovo a sluchovo znevýhodnených návštevníkov.
viac
03.11.2022
Históriu chemickej továrne na Majdane spoznajú turisti na prehliadke
Séria bezplatných prehliadok Nepoznané miesta regiónu Trnava pokračuje v sobotu (5. 11.) exkurziou na majetku šľachtického rodu Pálffy v Malých Karpatoch.
viac
17.08.2023
V piatok sa začínajú folklórne slávnosti Trnavská brána
Tradičné slávnosti folklóru Trnavská brána sa budú konať od piatka do nedele (18. - 20. 8.) v Trnave. Informovala o tom Alexandra Galambová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %