Nedeľa 09.08.2020
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
02.09.2018 11:55

Pozdrav „Zdar Boh“ sa potichu vznášal na handlovskom cintoríne


Ilustračná snímka


Obete banských nešťastí si každoročne začiatkom septembra pripomína nielen mesto Handlová, ale i celý región hornej Nitry.


Otcov a synov, ktorých životy si vyžiadalo jedno z najnebezpečnejších povolaní, si na mestský cintorín v Handlovej prišli uctiť zástupcovia vlády Slovenskej republiky, Trenčianskeho samosprávneho kraja i obyvatelia celého banského regiónu.

Už viac ako jedno storočie je mesto Handlová „matkou“ všetkých uhoľných baní na území Slovenska. Aj napriek tomu, že sa baníctvo stalo živobytím pre tisíce obyvateľov hornonitrianskeho regiónu, má i tento príbeh svoju smutnú kapitolu. Jedno z najrizikovejších povolaní si za dlhé desaťročia vybralo mnoho krutých daní, medzi ktorými boli aj ľudské životy. Obete banských nešťastí si každoročne pietnou spomienkou kladenia vencov k pamätníku na mestskom cintoríne pripomína mesto Handlová. Vzdať svoj hold tým, ktorí sa z baní už nikdy domov nevrátia, prišli v piatok 31. augusta 2018 aj zástupcovia Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) na čele s jeho predsedom Jaroslavom Baškom. „Veľmi si vážim prácu ľudí, ktorí pracujú v baniach. Je to drina, ktorá človeka preverí nielen fyzicky, ale aj z psychickej stránky. Hoci sú baníci tvrdí chlapi, mnohým z nich sa ich živobytie stalo osudným. Nesmieme však zabúdať na to, čo vykonali a na všetko, čo tomuto regiónu priniesli,“ povedal predseda TSK.

Pokloniť sa tragicky zosnulým baníkom prišiel aj bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Robert Fico. Kvety k pamätníku položili i príbuzní obetí a obyvatelia celého regiónu hornej Nitry.

Pietny akt je súčasťou osláv Regionálneho dňa baníkov, ktoré prebiehajú na Námestí baníkov v Handlovej až do soboty 1. septembra 2018.

Autor: (ts-tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.11.2018
TSK pripravuje dokumentáciu pre územné rozhodnutia na výstavbu cyklotrasy
Župa pripravuje všetko potrebné na to, aby v regióne vyrástla cyklotrasa, ktorá prepojí mestá Handlová, Prievidza, Nováky a Partizánske.
viac
10.09.2019
Na židovskom cintoríne čítali mená deportovaných i záchrancov Židov
Čítaním mien deportovaných židovských obyvateľov zo Zvolena a okolia začalo v utorok dopoludnia na tamojšom židovskom cintoríne pravidelné podujatie pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.
viac
13.11.2019
Na vojnovom cintoríne v Trenčíne-Zábraní si uctili obete prvej svetovej vojny
Vojnový cintorín z 1. svetovej vojny v Trenčíne – Zábraní bol v tomto roku vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Na tomto mieste si pripomenuli obete vojnového konfliktu všetky vekové skupiny, zástupcovia ozbrojených síl SR i významní hostia.
viac
05.08.2020
V Handlovej si Dňom bielych ruží pripomenú obete banských nešťastí
Deň bielych ruží sa bude konať v pondelok 10. augusta 2020 pri Pamätníku baníkov na Ul. 29. augusta. Delegácia HBP, a. s., spolu so záchranármi položí vence o 9.10 h k Pamätníku obetiam banských nešťastí na hornej Nitre na mestskom cintoríne.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %