Potulná galéria nomadSPACE.
Prostredníctvom výtvarného umenia sa v najbližších dvoch týždňoch môžu ľudia oboznámiť s tým, ako rozlišovať rozdiely medzi hoaxom, hejtom, konšpiračnou teóriou či dezinformáciou.
Potulná galéria nomadSPACE, ktorú podporil aj Bratislavský samosprávny kraj, navštevuje slovenské námestia v mestách, mestečkách a dedinách. Jej cieľom je upozorňovať na nebezpečenstvo xenofóbie, rasizmu a extrémizmu a spomaliť ich nárast. Projekt potrvá do 23. júla 2017.
“Bratislavská župa si uvedomuje riziká, ktoré so sebou nesie nárast extrémizmu v akejkoľvek podobe pre demokratickú spoločnosť, preto podporuje aktivity na podporu kritického myslenia a proti šíreniu extrémizmu najmä medzi mladými. Dôkazom toho je aj župnými poslancami schválený protiextrémistický projekt Pamätajme!. Ďalej inscenácia Natálka, ktorú mali možnosť vidieť žiaci našich škôl, verejnosť, ale aj návštevníci festivalu Pohoda. Je dôležité, aby spoločnosť poznala následky totalitného extrémizmu z minulosti, a aby ľudia dokázali kriticky myslieť a vedieť odhaliť pokusy o oslabenie slobodnej a demokratickej spoločnosti,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
Potulná galéria nomadSPACE cestuje po Slovensku od 10. júla do 23. júla 2017 a každý deň navštívi iné miesto. Otvorená bude vždy od 12. do 20. hodiny. V priestore malého nákladného auta a jeho okolí predstavuje výstavu súčasných vizuálnych umelcov bojujúcich proti xenofóbii, rasizmu a extrémizmu. Počas dvoch týždňov navštívi výstava 14 miest. Už ju mohli vidieť v Plaveckom Štvrtku a Rohožníku. Aktuálne sa potulná galéria nachádza v Jalovci a pokračovať bude v Liptovskom Hrádku, Čiernom Balogu, Kokave nad Rimavicou, Tisovci, Lubeníku, Jelšave, Dobšinej, Smolníku a Gelnici. Do Bratislavského kraja zavíta predposledný júlový víkend. V sobotu 22. júla 2017 si ju bude možné pozrieť v Plaveckom Mikuláši od 14. do 20. hodiny a v nedeľu 23. júla 2017 v Bratislave, ktorá je jej poslednou zastávkou a o 18. hodine sa zároveň uskutoční jej finisáž.
Výstavu budú sprevádzať paralelné workshopy a prednášky či debaty s cieľom sprístupniť prezentovanú problematiku čo najširšiemu publiku, aby vedeli nájsť odpovede na otázku, čo je správne, čo nebezpečné, čo je dobré a čo zlé. Poslaním výstavy je sprístupniť kultúrne hodnoty aj ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu ku kultúre a informáciám, ktorí nemôžu cestovať za kultúrou a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácii je výrazne limitovaná.
Organizátori si pripravili participatívnu inštaláciu Lukáša Houdeka a interaktívnu hru Danky Krajčovej, ktoré priblížia problémy utečencov. Predstavia Shootyho karikatúry, dnes už komickú konšpiráciu “amerického brouka" pripomenú Jarmila Mitríková a David Demjanovič. Rakúska autorka Anna Witt sa vo svojej performance a participatívnej fotoakcii bude pýtať ľudí, čo bola pre nich najdôležitejšia otázka keď mali 16 rokov. Kundy Crew uskutočnia svoje povestné workshopy a pre deti sú pripravené detské tvorivé dielne.