Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
11.06.2024 08:50

Pošta vydala známku „Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý


Poštová známka rozmerov 54,4 × 44,4 mm vrátane perforácie vychádza vo forme hárčeka s jednou známkou.


Slovenská pošta, a. s., vydala 7. júna 2024, poštovú známku „Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus)“ s nominálnou hodnotou 3,00 €.


Hlavným motívom známky je samec, samica, mláďa a vajíčko Hadiara krátkoprstého. Emisia prezentuje Chránenú krajinnú oblasť Vihorlat.

Najvýznamnejším biotopom CHKO je tretie najväčšie jazero na Slovensku „Morské oko“, ktoré je územím európskeho významu sústavy Natura 2000, vzácne svojou faunou vtáctva, ktoré reprezentuje práve Hadiar krátkoprstý, ktorý je tzv. potravným špecialistom, pretože sa živí takmer výhradne hadmi a jaštericami. Autor koncipoval hárček ako pohľad na Morské oko zo Sninského kameňa s prezentáciou typickej flóry a fauny, ktoré zastupujú významné endemity.

Poštová známka rozmerov 54,4 × 44,4 mm vrátane perforácie vychádza vo forme hárčeka s jednou známkou. Známku vytlačila technikou oceľotlače v kombinácii s ofsetom spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Súčasne s poštovou známkou sa vydáva obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 7. júna 2024 a domicilom mesta Michalovce. Motívom FDC je Hadiar krátkoprstý, ktorý drží v zobáku hada. Na pozadí kompozície je použitý pohľad na hlavný a najvyšší vrch Vihorlat, podľa ktorého je pomenovaná celá chránená oblasť. Doplňujúcimi motívmi sú fázy letu dravca aj so svojou korisťou v pazúroch. Na FDC pečiatke je detail dolnej končatiny "pazúrov" Hadiara krátkoprstého. FDC vytlačila technikou ocelotlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, hárčeka, FDC, FDC pečiatky ako aj rytiny hárčeka, známky a FDC obálky je Mgr. art. Jozef Česla.

Vydanie analogickej pohľadnice - carte maximum k poštovej známke „Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus)“

Slovenská pošta, a. s., vydáva 7. júna 2024 k poštovej známke „Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus)“ analogickú pohľadnicu – carte maximum, ktorej motívom je fotografia Hadiara krátkoprstého s mláďaťom v hniezde. Autorom fotografie je Štefan Danko. Pohľadnicu vytlačila ofsetom spoločnosť Tiskárna Hradištko, s. r. o.

Hadiar krátkoprstý je prísne sťahovavý dravec, ktorý zimuje južne od Sahary. Žije v centrálnej juhozápadnej palearktickej oblasti. Na Slovensko prilieta koncom marca až začiatkom apríla, odlieta najčastejšie v septembri. Obýva teplejšie oblasti s listnatými až zmiešanými lesmi s menšími rúbaňami, lúkami a pasienkami. Obľubuje porasty s borovicou. Hadiar krátkoprstý dosahuje rozpätie krídel 180 centimetrov a váži okolo 1,5 až 2 kg. Samica je väčšia ako samec.

Autor: (ts-Slovenská pošta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.02.2020
Envirorezort predstavil zonáciu NP Muránska planina
Ministerstvo životného prostredia predstavilo projekt zonácie Národného parku Muránska planina. Ide o prvý návrh zonácie podľa kritérií, ktoré určila novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Tá platí od 1. januára 2020.
viac
07.05.2020
Dobrovoľníci vyzbierali na turistických chodníkoch 14 vriec odpadu
Na turistických chodníkoch v Terchovej vyzbierali dobrovoľníci uplynulý víkend 14 vriec odpadu. Iniciátor brigády a dobrovoľný horský záchranár Jozef Mičo v tejto súvislosti apeluje na ľudí, aby za sebou nezanechávali odpad. Len z Veľkého Rozsutca podľa neho zniesli tri plné vrecia.
viac
20.10.2020
O cenu Európskeho týždňa mobility 2020 bojovali aj samosprávy
Do Európskeho týždňa mobility 2020 sa svojimi aktivitami a trvalými opatreniami zapojilo 55 samospráv. Najaktívnejšou samosprávou sa stala mestská časť Bratislavy – Ružinov, s originálnym podujatím uspelo aj mesto Senec a aj Levoča získala ocenenie v kategórii samospráv Efektívne trvalé opatrenie.
viac
24.08.2022
Financovanie ochrany prírody je dlhodobo neudržateľné
Financovanie ochrany prírody je dlhodobo neudržateľné. Dôvodom je, že do určitej miery je závislé od príjmov z fondov Európskej únie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %