Utorok 06.06.2023
Dnes má meniny 
Norbert
°C
19.05.2023 08:25

Poslanci TTSK odporúčajú vypracovať dôsledkovú štúdiu NP Podunajsko


Ilustračná snímka: (tasr).


Trnavský samosprávny kraj (TTSK), ktorého časti územia sa dotkne avizované vyhlásenie nového Národného parku (NP) Podunajsko, odporúča Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR vypracovať dôsledkovú štúdiu na viaceré oblasti hospodárskeho života.


Uvádza sa to v stanovisku, ktoré prijali poslanci TTSK na svojom zasadnutí v stredu (17. 5.) v Trnave.

Dôsledková štúdia by mala zahŕňať oblasti poľnohospodárstvo, rybolov, lesné hospodárstvo, poľovníctvo, stavebníctvo, cestovný ruch a občianske aktivity. Zastupiteľstvo TTSK zároveň odporúča, aby ministerstvo pri predkladaní materiálu postupovalo v zmysle štandardného legislatívneho procesu. Krajská samospráva tiež podporuje participatívne zapájanie dotknutých samospráv a organizácií pôsobiacich na navrhovanom území TTSK, najmä z okresu Dunajská Streda, pri tvorbe NP Podunajsko.

Poslanci TTSK, členovia jeho komisie pre životné prostredie a rozvoj vidieka, absolvovali výjazdové zasadnutie v meste Šamorín a zúčastnili sa na diskusii za účasti hlavných predstaviteľov MŽP SR, zástupcov organizácií, samosprávy, odbornej verejnosti a verejnosti, kde hlavným bodom bolo predstavenie a rozprava k téme navrhovaného NP nížinného typu.

Návrh pokrýva územia zasahujúce do okresov Bratislava I, Bratislava II, Bratislava IV, Bratislava V, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky, predovšetkým v hraniciach existujúcich chránených území. Dotknutými obcami ležiacimi na území TTSK sú Baka, Dobrohošť, Gabčíkovo, Horný Bar (katastrálne územie Šuľany), Kľúčovec, Medveďov, Sap, Rohovce, Šamorín (katastrálne územie Mliečno, Čilistov a Šamorín), Vojka nad Dunajom, Bodíky, Kyselica. Celková výmera navrhovaného NP Podunajsko predstavuje 21.042,9 hektára.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.07.2020
Primátor P. Bročka nechce dotovať krajské inštitúcie zníženými daňami
Primátor Trnavy Peter Bročka nevidí žiadny dôvod, aby mesto naďalej dotovalo kultúrne i zdravotnícke inštitúcie iných zriaďovateľov formou zníženej dane z nehnuteľnosti.
viac
29.01.2021
Župa ide riešiť nedostatok lekárov, zavádza motivačný program
Trnavská župa sa v roku 2021 chystá investovať do zdravia svojich obyvateľov. V stredu 27. januára 2021 poslanci krajského zastupiteľstva schválili nové všeobecne záväzné nariadenie, na základe ktorého budú poskytované dotácie určené na prilákanie nových a mladých lekárov do kraja.
viac
27.02.2023
TTSK podporuje vznik Národného parku Podunajsko, obciam chýbajú informácie
Samospráva Trnavského kraja víta snahu o vznik Národného parku Podunajsko, ktorú inicioval dočasne poverený minister životného prostredia SR Ján Budaj a skupina poslancov Národnej rady SR.
viac
04.03.2023
MŽP: Viacerí zástupcovia samospráv podporili zámer vzniku NP Podunajsko
Viacerí zástupcovia samospráv z okresu Dunajská Streda podporili zámer vzniku Národného parku (NP) Podunajsko. Uvítali tiež, že v tomto prípade sa neuvažuje s vyhlásením ochranného pásma.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.76 %