Snímka zdroj: (zahori.sk).
V meste Senica sa rozhodli riešiť reguláciu populácie holubov tým, že v centre mesta vypustili štyri mladé sokoly sťahovavé. Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.
Sokoly boli umelo odchované a dva týždne si vytvárali väzbu na centrum mesta v drevenej voliére na streche domu kultúry. Mesto sa dlhodobo venuje riešeniu problematiky s divožijúcimi holubmi. "V minulosti sme v spolupráci s holubármi zriadili na povale jedného z domov holubník, kde boli holuby v pravidelných intervaloch odchytávané. V snahe pomôcť vlastníkom bytov sme avizovali, že sa zaujímame aj o ďalšie alternatívne riešenie, ktorým je nasadenie menších dravých vtákov," uviedol zástupca primátora Filip Lackovič.
Sokol sťahovavý je slovenský pôvodný druh a tieto malé dravce sú podľa odborníkov najvhodnejším druhom na riešenie problematiky s holubmi. Patrí medzi najrýchlejšie dravé vtáky a pre holuby je prirodzeným predátorom. Loví skôr slabšie alebo choré jedince. Sokoly by mali premnožených holubov v meste nielen loviť pre potravu, ale zároveň by ich mali aj plašiť.
"Ide o systém biologickej ochrany a zároveň najprirodzenejší spôsob eliminácie mestských holubov. Sokoly sťahovavé sú najvhodnejším druhom, pretože si ľahko zvykajú na mestské prostredie, ktoré im relatívne vyhovuje, keďže v prírode žijú a hniezdia v skalách. V meste sa preto sústredia na strechy výškových budov," doplnil sokoliar Peter Janok.
Mladých sokolov bude sokoliar chodiť kontrolovať a v prípade potreby prikrmovať, až kým nebudú samostatné.