Utorok 26.11.2024
Dnes má meniny 
Kornel
°C
04.08.2023 07:00

Pokračovanie projektu obnovy hradov je reálne s využitím prostriedkov ESF


Snímka zdroj: (tasr).


Financovanie projektu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných je v roku 2024 reálne, ak sa k tejto téme prihlási niektorý zo subjektov, respektíve rezortov, ktoré disponujú finančnými prostriedkami Európskeho sociálneho fondu (ESF).


Uviedlo to Ministerstvo kultúry (MK) SR v súvislosti s otáznikom, ktorý visí nad zabezpečením financovania dlhoročného projektu v ďalšom období.

V súčasnosti finišuje národný projekt, ktorý v spolupráci ministerstiev kultúry a vnútra spojil obnovu hradov s pomocou nezamestnaných s podporou zamestnanosti ľudí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Aktivity tohto projektu však musia byť zrealizované v aktuálnom roku, keďže k 31. decembru 2023 sa končí Operačný program Ľudské zdroje, prostredníctvom ktorého je financovaný. O budúcnosti a finančnom pokrytí nákladov na projekt obnovy hradov ministerstvo kultúry rokuje, priznáva však, že nevyhnutne potrebuje nájsť partnera.

"V novom programovom období 2021 - 2027 MK nedisponuje samostatnou alokáciou na obnovu hradov, a preto hľadáme možnosti podpory u iných rezortov," potvrdilo ministerstvo. "Podpora hradárov z Programu Slovensko v roku 2024 je reálna, ak sa k tejto téme prihlási niektorý zo subjektov/rezortov, ktoré disponujú finančnými prostriedkami ESF, v rámci ktorého je možné financovať mzdy," spresnil ďalej rezort. Prioritne v tejto súvislosti mieri na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. "Je gestorom Cieľa politiky 4, hlavného zdroja finančných prostriedkov ESF," vysvetľuje MK.

MPSVR pre TASR uviedlo, že v rámci Programu Slovensko sú jeho prioritou opatrenia podporujúce inkluzívne prístupy pre udržateľné pracovné miesta a zvýšenie zručností znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. "Ministerstvo práce v rámci svojej pôsobnosti poskytne ministerstvu kultúry súčinnosť pri identifikovaní možností podpory tejto témy," dodal rezort práce v stanovisku pre TASR.

Rokovaní, ktoré sa týkajú pokračovania projektu obnovy hradov, sa zúčastňuje aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero, gesciu pri hľadaní riešení však prisudzuje ministerstvám.

Projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva funguje od roku 2011. Až do roku 2020 kombinoval projekt dotačné zdroje MK SR a MPSVR SR, ktoré refundovalo mzdu a odvody zapojených nezamestnaných. Keď MPSVR avizovalo, že na pokračovanie nemá disponibilné zdroje, MK začalo hľadať alternatívne riešenia. Zo svojho rozpočtu napokon vyčlenilo ďalší milión eur, aby projekt v obmedzenej podobe mohol v roku 2021 fungovať. V roku 2022 spustili MK a MV Národný projekt, ktorý sa zameral pri obnove hradov na podporu zamestnanosti ľudí z MRK. Tí museli tvoriť 60 percent zamestnancov, obnovovali sa tiež historické pamiatky v katastri obcí zaradených do Atlasu rómskych komunít.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.04.2020
Obnova kultúrnych pamiatok pokračuje
Obnova národných kultúrnych pamiatok pokračuje aj napriek pandémii nového koronavírusu. Ministerka kultúry Natália Milanová podpísala zmluvy podprogramu dotačnej schémy Obnovme si svoj dom, zásluhou ktorej opäť nájdu prácu aj stovky dlhodobo nezamestnaných.
viac
08.02.2021
MK SR chce pokračovať v zapájaní nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva
Rezort kultúry rokuje s ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie o finančnej podpore pre projekt.
viac
19.03.2021
Projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných môže pokračovať
Projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných dostáva šancu pokračovať prostredníctvom novej výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.
viac
23.04.2021
Na projekt záchrany hradov s podporou nezamestnaných pôjde 1 milión eur
Na projekt záchrany hradov s pomocou nezamestnaných vyčlení Ministerstvo kultúry (MK) SR zo svojho rozpočtu jeden milión eur, ktorý oprávnení žiadatelia budú môcť použiť na náklady súvisiace s odmenami a odvodmi pre nezamestnaných.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %