Podpolianska delegácia dobrovoľníkov. Zľava: Ján Šufliarský, Jozef Ďurica, Miloš Brašeň, Peter Vreštiak, Stanislav Horník, František Horník, Ondrej Vrťo. Snímka: Ondrej Vrťo
Detviansky vyrezávaný kríž, ktorý ešte za minulého režimu, v roku 1985, zhotovil ľudový umelec Ondrej Ďurica z Raticovho vrchu nad Hriňovou a poslal Pápežskému slovenskému kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríma, obnovil v uplynulých dňoch jeho syn Jozef.
Minulý víkend ho za prítomnosti Slovákov žijúcich v Ríme a zástupcov miest Hriňová a Detva požehnal rektor kolégia Vladimír Stahovec.
Ako informovala hovorkyňa Mestského úradu v Detve Zuzana Juhaniaková, príprava obnovy Podpolianskeho kríža prebiehala na Slovensku už pár mesiacov predtým. K jeho obnove prispeli viacerí dobrodinci z Hriňovej a Detvy, ktorí poskytli pracovné nástroje a materiál na reštauračné práce. Komplexná renovácia má detvianskemu krížu v Ríme zabezpečiť ďalšiu niekoľkoročnú životnosť.
Umiestnenie tradičného slovenského kríža v období náboženskej neslobody rezonovalo najmä u Slovákov, ktorí žili v tom čase v zahraničnom exile. Časopis Slovenské hlasy z Ríma z roku 1986 písal o tom, že kríž pripomína kalváriu celého slovenského národa.
Ako Juhaniaková pokračovala, rezbár Ondrej Ďurica zhotovoval kríž pre Slovákov v Ríme v časoch neslobody tajne. "Nebolo vtedy možné o tom veľa rozprávať ani vlastným najbližším. Kríž do Ríma putoval obitý doskami ako dva vyrezávané trámy," priblížila.
Vďaka kronike z Ríma sa zachovala informácia, že myšlienka vznikla po návšteve rodáka a misionára pátra Juraja Vojenčiaka na rodnom Podpoľaní. Vojenčiak pri návšteve domova zašiel aj k Ondrejovi Ďuricovi. Osadenie Detvianskeho kríža v Ríme nezostalo pre rezbára bez následkov. Ako spomína syn Jozef, pracovali práve na poli, keď prišli dvaja vyšetrovatelia a otca zobrali na celodenné vypočúvanie.
Zástupcov podpolianskych samospráv, primátora Detvy Jána Šufliarského a primátora Hriňovej Stanislava Horníka v sprievode dobrovoľníkov z oboch miest pri príležitosti renovácie kríža prijal koncom apríla 2016 v Ríme aj kardinál Jozef Tomko. Primátori venovali kardinálovi publikácie a tradičné ľudové výrobky, ktoré symbolizujú Hriňovú a Detvu.