Jednou z obľúbených trás je aj Liptovská Kokava - Podbanské. (Foto: nabezky.sk)
Liptáci spoločne vytvorili sprievodcu, ktorý mapuje 19 najzaujímavejších lokalít vhodných pre bežkárov. O jednotlivé trasy sa starajú a upravujú ich obce či miestne kluby bežkárov.
Bežeckému lyžovaniu sa v Liptove blýska na lepšie časy. Tento finančne menej náročný zimný šport začína vyhľadávať čoraz viac záujemcov. Je síce ťažké robiť konkrétnejšie štatistiky využiteľnosti trás, keďže bežkár neprechádza cez turniket, ale z pohľadu dopytov a záujmu o sprievodcu po trasách, je záujem zrejmý. „Liptov je kúzelný a čo je krajšie ako spoznávať ho pri aktívnom pobyte v prírode... Chceli sme našim návštevníkom najmä zjednodušiť vyhľadávanie trás. Teraz sa nemusia trápiť hľadaním stopy. Stačí, keď si pri vhodných snehových podmienkach vyberú trasu, ktorá im podľa sprievodcu vyhovuje. Mapa trás je pre záujemcov dostupná zadarmo v informačných centrách aj u našich ubytovateľov,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.
Najdlhšia je trasa na severnej strane Liptovského Mikuláša s dĺžkou 10,7 km v lokalite Háj - obec Smrečany – Dolinky - obec Žiar, so stúpaním 168 m a klesaním 192 m. Stredne zdatní bežkári si môžu pri Ružomberku odskúšať takmer päť kilometrov dlhú trasu, ktorá spája Hrabovskú a Čutkovskú dolinu. Najväčšie prevýšenie dosahuje trasa Hrabovo – Vlkolínske lúky. Deťom by mohla vyhovovať nenáročná trasa v lokalite Malinô Brdo, ktorá nemá ani jeden kilometer a minimálne prevýšenie. Výstroj na bežecké lyžovanie poskytujú aj tunajšie požičovne, takže záujemcovia o tento šport nemusia mať všetko so sebou. „Vďaka ponuke bežeckého lyžovania v regióne môžu bežkári spoznávať nádherný Liptov od Vlkolínca až po Pribylinu. Najnovšie nájdu bežeckú stopu aj priamo v Liptovskom Mikuláši, a to na trase cyklochodníka od sídliska Podbreziny po centrum mesta,“ dodáva primátor Liptovského Mikuláša a predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.
Záujemcovia o pohyb v zasneženej prírode nájdu päť trás v Západných Tatrách, štyri bežecké trasy ponúka Veľká Fatra, jedna trasa je mestská a až deväť trás je dostupných v Nízkych Tatrách. Trasy sú voľne prístupné a starajú sa o ne zväčša bežecké kluby a obce, ktoré majú trasy vo svojom katastri. Na úpravu využívajú skútre a v tradičných lyžiarskych strediskách používajú k úprave aj snežné pásové vozidlá.