Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
11.01.2023 08:25

Plasty a kovy sa budú zbierať do žltých kontajnerov, červené zmiznú


Ilustračná snímka: (tasr).


Banskobystričanov čakajú v tomto roku zmeny v odpadovom hospodárstve. Plasty budú vyhadzovať spoločne s obalmi z kovov a viacvrstvových kombinovaných materiálov - tetrapakov do žltých kontajnerov.


Červené doteraz určené na kovy sa stanú minulosťou. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová.

Samospráva k zmene pristupuje preto, že zálohovanie platné od minulého roka, vytlačilo veľké množstvo PET fliaš a plechoviek, čím kleslo ich množstvo v zberných nádobách.

"V praxi to znamená, že 410 červených nádob s objemom 1100 litrov, určených na kovy, najneskôr do februára trvalo odstránime. Od zavedenej zmeny očakávame zvýšenie efektivity triedeného zberu, zníženie vizuálneho a priestorového zaťaženia a zabezpečenie lepšieho komfortu pre obyvateľov mesta," konštatoval Michal Štúber z oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev magistrátu.

Pracovníci zmluvného partnera mesta, spoločnosti Marius Pedersen, už začali s prelepovaním žltých nádob doteraz určených len na plasty a tetrapaky. Nálepky upozorňujú, že už dnes môžu obyvatelia vhadzovať do tohto kontajnera aj kovové obaly, konzervy z potravín, plechovky, kovové vrchnáky a viečka z fliaš a pohárov, drôty, káble, starý riad, železo, oceľ, farebné kovy či kovové rúrky.

Ako Štúber dodal, spoločný zber kovov, plastov a tetrapakov je dodatočne triedený na optickej linke dodávateľa služby vo Zvolene, ktorá prostredníctvom magnetu separuje kovy od plastov.

Všetky potrebné informácie týkajúce sa pravidiel nakladania s komunálnym odpadom vrátane harmonogramov jeho zberu nájdu ľudia v brožúrke Kam s komunálnym odpadom v Banskej Bystrici, ktorú distribuujú počas januára do schránok domácností.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.03.2017
V Motyčkách vyzbierajú viac ton vytriedeného odpadu ako zmesového
Z obce Motyčky (110 obyvateľov plus chalupári), ležiacej neďaleko Banskej Bystrice v nadmorskej výške 678 metrov nad morom, vyviezli v roku 2012 vyše 42 ton zmesového komunálneho odpadu, o rok neskôr 38 ton, v roku 2014 to bolo 29, v roku 2015 len 22 a vlani dokonca iba 12,67 tony.
viac
03.08.2019
Zber komunálneho odpadu v Banskej Bystrici čakajú zmeny a novinky
V prvý augustový deň oficiálne preberá v meste Banská Bystrica službu zberu komunálneho odpadu spoločnosť Marius Pedersen. "Nová zmluva je podpísaná na desať rokov a prináša mnohé novinky s moderným a inovatívnym prístupom," informovala hovorkyňa mesta Dominika Smoleňová.
viac
13.10.2020
Poskytovanie dotácií z rozpočtu má od 15. októbra nové pravidlá
Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) poslanci schválili nový návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta Banská Bystrica, ktoré má nadobudnúť účinnosť 15. októbra.
viac
01.06.2022
Festival Zeme si SAŽP pripomenie vzdelávacími aktivitami pre deti i dospelých
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v spolupráci s partnermi pripravuje ďalší ročník Festivalu Zeme v Banskej Bystrici. Zamerali ho na environmentálne aktivity pre školy a verejnosť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %