Streda 30.11.2022
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
19.11.2021 01:35

Pieniny majú zmodernizovaných ďalších takmer 3,7 km ciest


Kraj v úseku Hniezdne – Kamienka preinvestoval vyše 1,1 mil. eur. Modernejšia cesta do Pienin bola 18. novembra odovzdaná do užívania motoristickej verejnosti. Snímka zdroj: (PSK).


Prešovský samosprávny kraj vďaka európskym financiám a vlastným zdrojom dokončil tretiu etapu významného projektu modernizácie ciest v Pieninských národných parkoch. Rekonštrukciou prešiel tentoraz takmer 3,7 kilometrový úsek Hniezdne - Spišská Stará Ves, jeden mostný objekt a jestvujúce priepusty.


Projekt Modernizácie cestného spojenia Pieninských národných parkov pokračoval svojou treťou etapou v takmer  3,7 km dlhom úseku cesty 2. triedy II/543 Hniezdne – Spišská Stará Ves (úsek Hniezdne - Kamienka). Financovaný bol zo zdrojov EÚ v rámci cezhraničnej slovensko-poľskej spolupráce Interreg v celkovej výške viac 1,105 milióna eur a 5 % spolufinancovaním zo strany PSK.

„Modernizácia týchto ďalších ciest v Pieninskom národnom parku znamená posilnenie regionálnej a navyše i cezhraničnej mobility. Ide o veľmi dôležité prepojenie so sieťou TEN-T na poľskej strane a na tej našej prostredníctvom ciest prvej triedy na diaľnicu D1. Je to jeden z kľúčových úsekov tak z pohľadu miestnych pri ich dochádzaní za prácou a do škôl, ale aj pre rozvoj tunajšieho cestovného ruchu,“ vyjadril sa dnes (t.j. 18. 11.) počas odovzdania zrekonštruovaného úseku do užívania predseda Prešovského samosprávneho kraj Milan Majerský. Ako dodal, zlepšením stavu tohto úseku sa podstatne zvýši nielen komfort účastníkov cestnej premávky, ale i samotná bezpečnosť dopravy. „Cesty si zaslúžia modernizáciu pre návštevníkov a hlavne pre obyvateľov, ktorí tu žijú,“ dodal.

V rámci tretej etapy projektu sa konkrétne vykonala výmena obrusnej asfaltovej vrstvy vozovky, zlepšili sa rozhľadové pomery na ceste II/543, obnovili a upravili odvodňovacie zariadenia, taktiež sa upravilo jej šírkové usporiadanie. Modernizáciou prešli jestvujúce priepusty v úseku, a to ich čelá i kalové jamy. Zároveň sa tu vybudovali dva nové priepusty a opravil viac ako 50-ročný mostný objekt.

Zhotoviteľom stavby v úseku Hniezdne – Spišská Stará Ves bola spoločnosť COLAS Slovakia, ktorá práce realizovala od apríla do októbra tohto roku. Akcia pritom nadviazala na druhú etapu cestného projektu v Zamagurí, v rámci ktorého kraj v tomto roku už odovzdal do užívania zrekonštruovaných takmer 22 kilometrov ciest.

***

Prešovský samosprávny kraj do modernizácie ciest v okrese Stará Ľubovňa od roku 2019 doteraz investoval už viac ako 5,5 miliónov eur. Tieto financie umožnili rekonštrukciu 36,2 km ciest, viacerých mostných objektov, priepustov či skládky chemického posypového materiálu.

V okrese aktuálne prebiehajú investičné akcie v hodnote ďalších takmer 2,4 mil. eur. Okrem iného je to riešenie zosuvu či odstraňovanie povodňových škôd v obciach Jarabina a Kremná či rekonštrukcie štyroch mostov. A  to cez potok Vesné, Šarišské Jastrabie, cez potok Ľubotinka v obci Vislanka, mosta M303 (3120-001) Stará Ľubovňa i objektu v obci Jarabina. Cesty sa upravujú v úsekoch Stará Ľubovňa – Jakubany a Šambron.

Autor: (Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2020
Mesto po rokoch obnovilo verejné osvetlenie v časti Prístav
Mesto Trstená obnovilo verejné osvetlenie popri štátnej ceste druhej triedy v mestskej časti Prístav.
viac
09.03.2021
Na Ľubovnianskom hrade zrekonštruujú severovýchodnú hradbu a nádvorie
Odstránenie havarijného stavu a záchrana severovýchodnej hradby i tretieho nádvoria. To je hlavným cieľom blížiacej sa rekonštrukcie na Ľubovnianskom hrade.
viac
17.05.2021
Začínajú sa dokončovacie práce na ceste medzi Čaňou a Haniskou
Hlavný ťah medzi obcami Čaňa a Haniska v okrese Košice-okolie by mal byť opravený do konca mája.
viac
16.11.2022
Mesto bude prevádzkovať denný stacionár, obnovia nevyužívaný objekt
Mesto Spišská Stará Ves v Kežmarskom okrese bude prevádzkovať denný stacionár s ambulantnými sociálnymi službami komunitného charakteru. Samospráva získala na tento zámer dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %