Sobota 19.09.2020
Dnes má meniny 
Konštantín
°C
31.01.2020 11:25

Petržalka predstavila nový projekt „Spoločne EKO“


Snímka: (MÚ Petržalka)


Projekt „Spoločne EKO“, ktorý inicioval starosta mestskej časti Petržalka Ján Hrčka, sa zameriava na posilnenie osvety v oblasti trvalo udržateľného rozvoja na pôde materských škôl.


Starostlivosť o životné prostredie má priamy vplyv na kvalitu našich životov a je dôležité upozorňovať na zodpovednosť za jeho stav nielen dospelých, ale aj deti.

„Som presvedčený, že vzdelávanie detí v predškolskom období je základom nielen pre ich úspech v škole, ale aj pre ich schopnosť zmysluplne prispievať k lepšej spoločnosti a ochrane našej planéty. Aj z tohto dôvodu je pre nás dôležité podporovať vzdelávacie inštitúcie v tomto úsilí. Na začiatok sme spustili spoluprácu s materskými školami v našej mestskej časti v oblasti trvalo udržateľného rozvoja,“ ozrejmil Ján Hrčka.

V polovici januára sa konalo prvé spoločné stretnutie medzi predstaviteľmi mestskej časti a riaditeľkami materských škôl, na ktorom sa predstavili a prediskutovali výsledky analýzy environmentálneho vzdelávania v petržalských materských školách. „Počas posledných štyroch mesiacov som aktívne komunikovala s materskými školami, zanalyzovala som povedomie, znalosti a prax v oblasti environmentálneho vzdelávania,“ uviedla Nura Jahanpour, ktorá sa zaoberá danou problematikou vo vzťahu k materským školám mestskej časti Petržalka. Na stretnutí sa spoločne dohodli ďalšie kroky v rámci projektu, ako je zriadenie pozície koordinátora so zámerom centralizovať činnosti a budovať vzájomnú podporu medzi mestskou časťou a materskými školami, a takisto sa zadefinovali EKO ciele.

Projekt „Spoločne EKO“ je prioritne zameraný na vzdelávanie a podporu učiteľov, aby tak získali kompetencie na vyučovanie v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. „Veľmi si cením ústretovosť a ochotu riaditeliek a pedagogických zamestnancov materských škôl a ich záujem o túto oblasť. V prvom polroku pripravujeme tri výzvy – workshopy, kde sa učitelia dozvedia o súčasných postupoch v environmentálnom vzdelávaní vo svete a vyskúšajú si ich aj v praxi. Za účasť na vzdelávaní a za zapojenie sa do projektu získa učiteľ aj pomôcky pre svoju triedu,“ povedala vicestarostka MČ Petržalka Jana Hrehorová.

Ambíciou je dosiahnuť 100-percentnú úspešnosť naplnenia vytýčených EKO cieľov. Materské školy si určili nasledovné:

1. Recyklácia: papier, plast (aj v triedach)

2. Tri razy do roka zhromaždiť a vyzbierať odpad (elektrický odpad, sklo, batérie, zubné kefky, tonery …)

3. Zóny bez jednorazových plastových fliaš

4. Aspoň jeden vyvýšený záhon

5. Oáza pre vtáky a hmyz

6. Zber dažďovej vody

Ako napokon skonštatoval petržalský starosta Ján Hrčka, aj na miestnom úrade sa zavádzajú opatrenia v prospech trvalo udržateľného rozvoja. „My dospelí sa musíme usilovať o to, aby sme boli dobrým príkladom pre deti. Príkladom chceme byť aj na našom miestnom úrade, preto začíname s viacerými zmenami, aby náš úrad bol ešte ohľaduplnejší k životnému prostrediu.“

Autor: (MÚ Petržalka)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.11.2016
V škôlkach pribudnú tisíce miest, ministerstvo spúšťa novú výzvu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) spúšťa výzvu na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl. Vyčlenených je spolu 79,8 milióna eur. Pre škôlkarov pribudnú tisíce miest.
viac
10.04.2017
Výstavbu novej školy môžu zastaviť spory v samospráve
Výstavba novej školy v Chorvátskom Grobe pokračuje, podľa starostu obce Radovana Benčíka však nevedno dokedy. Na dokončenie stavby si totiž musí obec vziať úver, snahy rokovať o jeho schválení v zastupiteľstve však zatiaľ skončili neúspechom.
viac
15.01.2018
V obci Babiná budú deti od septembra chodiť do novej škôlky
V Babinej bude najmenším obyvateľom obce od septembra slúžiť nová materská škola (MŠ). Momentálne sa stavia na mieste pôvodnej budovy MŠ, ktorá pochádzala ešte z konca 19. storočia.
viac
13.05.2019
Hrčka: Do materských škôl bude prijatá väčšina petržalských detí
Podľa čísel, ktoré máme k dispozícii to vyzerá tak, že 9 z 10 detí, ktorých rodičia majú trvalý pobyt v Petržalke a dosiahnu k 31. 8. 2019 vek 3 roky, budú mať miesto v niektorej z petržalských škôlok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %