Sobota 11.07.2020
Dnes má meniny 
Milota
°C
11.11.2019 04:10

Pamiatku padlých vojnových veteránov si uctili pri pamätníku Jozefa Gabčíka


Pietny akt a kladenie vencov na uctenie si pamiatky vojnových veteránov za účasti 5. pluku špeciálneho určenia Jozefa Gabčíka zo Žiliny, hostí a skautských oddielov v Rajeckých Tepliciach. V rámci podujatia odhalili informačnú tabuľu v slovenskom a anglickom jazyku. FOTO TASR - Radovan Stoklasa.


Pamiatku padlých veteránov všetkých vojnových konfliktov od konca prvej svetovej vojny si v pondelok uctili pri pamätníku Jozefa Gabčíka v Rajeckých Tepliciach-Poluvsí.


Zástupcovia Asociácie pre zachovanie pamiatky slobodných Československých veteránov v Spojenom kráľovstve zároveň odhalili slovensko–anglickú verziu informačnej tabule o Gabčíkovi.       

Asociácia si podľa jej medzinárodnej tajomníčky Marty Majerčík prvýkrát na Slovensku pripomenula pamiatku vojnových veteránov počas tzv. Remembrance Day – Spomienkového dňa a Dňa vlčích makov tzv. Poppy Day. "Práve preto, že naša asociácia v Británii ctí pamiatku československých vojakov a veteránov druhej svetovej vojny, ktorí bojovali na strane spojencov. A k ním patrí samozrejme Jozef Gabčík. Hrdina a vojak, ktorý padol v boji za slobodu a demokraciu v druhej svetovej vojne. Bojoval za československú armádu v exile, ktorej vedenie sídlilo v Londýne a na území Británie absolvoval výcvik špeciálnych jednotiek. Pre našu asociáciu teda patrí pamätník Gabčíka k významným miestam na území SR na uctenie si tohto sviatku," povedala Majerčík.       

Veľvyslanec SR v Londýne Ľubomír Rehák pripomenul, že ľudia zo západného frontu boli veľmi nedocenení. "Často boli perzekvovaní, mnohí z nich po roku 1948 aj odišli naspäť do Británie alebo inde na Západ, kde museli dožiť. Takže, boli sme nespravodliví voči našim veľkým hrdinom. O Gabčíkovi sme vedeli, ale jeho rola určite nebola docenená," podotkol Rehák.       

Odhalenie dvojjazyčnej tabule považuje za dobrý počin aj z hľadiska cestovného ruchu. "Keď som videl, že tabuľa je len v slovenčine, oslovoval som ľudí, či by neboli schopní zabezpečiť jej dvojjazyčnosť. Som veľmi rád, že asociácia sa toho chytila a aj s našou pomocou sme vyrobili dvojjazyčnú tabuľu. Teraz už aj cudzinci môžu zistiť, aký hrdina sa narodil v tomto domčeku oproti," doplnil veľvyslanec SR v Londýne.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.03.2016
Filmový festival v Trenčianskych Tepliciach bude! Začne už koncom júna
Kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nezostane bez filmového festivalu ani po odchode Art Film Festu do Košíc. Festival s názvom International Film Fest Trenčianske Teplice sa uskutoční od 23. do 26. júna a prinesie približne 50 filmov.
viac
19.11.2017
Výstava fotografií odzrkadľuje pocity a nálady tvorcov
Tematickú výstavu fotografií pod názvom Svet mojimi očami pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a členky fotokrúžku PaSA Turčianske Teplice.
viac
10.07.2018
Legendárnemu Ladislavovi Chudíkovi osadili na Hájnom grúni pamätník
Slovenskú hereckú legendu Ladislava Chudíka pripomína pamätník, ktorý na jeho pamiatku osadili Lesy SR, š.p. v spolupráci s obcou Hronec v prostredí Hájneho grúňa. Toto miesto, ktoré bolo jeho obľúbeným, leží vysoko nad umelcovou rodnou obcou Hronec.
viac
01.12.2018
Staronový primátor Turčianskych Teplíc zložil svoj sľub, spolu s ním i poslanci
Na primátorskú stoličku v Turčianskych Tepliciach opäť zasadol Igor Hus (nezávislý). Staronový primátor zložil v piatok na ustanovujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva svoj sľub, ten následne zložili i mestskí poslanci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %