Nedeľa 22.12.2024
Dnes má meniny 
Adela
°C
26.01.2022 12:25

Pamiatkari kritizujú návrh stavebného zákona, píšu preto poslancom


Na archívnej snímke práce na záchrane Kapušianskeho hradu. Snímka zdroj: (tasr).


Schválenie návrhu nového stavebného zákona spôsobí v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva jej roztrieštenosť, neprehľadnosť systému a zmätok najmä pre stavebníkov.


Poukázali na to zástupcovia Pamiatkového úradu SR a všetkých krajských pamiatkových úradov (KPÚ), ktorí sa stretli 24. januára na pôde KPÚ Trnava. So svojimi výhradami sa rozhodli písomne obrátiť na poslancov Národnej rady SR. Informovala o tom riaditeľka trnavského KPÚ Gabriela Kvetanová.

Pamiatkari prerokovali a zhodnotili návrh nového stavebného zákona, časti, ktoré sa v ňom bezprostredne týkajú ochrany kultúrneho dedičstva. Kritizovali, že návrh vznikol bez akejkoľvek konzultácie s pamiatkarskou obcou. Najviac rezonovalo navrhované rozbitie súčasného jedného stavebného úradu a prenesenie jeho kompetencií na niekoľko štátnych inštitúcií. Špeciálnymi stavebnými úradmi sa majú takto stať aj krajské pamiatkové úrady, pričom v niektorých oblastiach kultúrneho dedičstva budú v pozícii stavebného úradu s kompetenciou povoľovania stavieb a v ďalších oblastiach bude ich vyjadrenie jedným z podkladov pre iný stavebný úrad. Podľa nich tak KPÚ okrem iného pribudne agenda, na ktorú nemajú odborných zamestnancov.

„Ochrana kultúrneho dedičstva je množstvo špecializovaných činností, ktoré sa pri obnove musia koordinovať tak, aby pamiatka obnovou nestratila na svojej hodnote. Koordináciu od zámeru, cez prípravnú fázu, projektovú fázu  a realizáciu musí robiť odborník – pamiatkar. Takúto prácu stavebný úrad nevykonáva,“ upozornila Kvetanová.

Pamiatkari sa nestotožňujú ani s navrhovaným spôsobom a následným praktickým výkonom pamiatkovej ochrany, ktorý sa v tomto nastavení v reálnom živote minie plánovaným účinkom. Vyjadrili sklamanie nad postojom ministerstva kultúry. „Hájiť záujmy ochrany kultúrneho dedičstva by malo v prvom rade ministerstvo kultúry (MK), ktorému sme naše pripomienky predkladali, no neúspešne. Podľa MK bude novým stavebným zákonom ´ochrana pamiatkového fondu  posilnená, nie oslabená´. Podľa môjho názoru budú prijatím nového zákona bez nami navrhovanej úpravy posilnené kompetencie úradu a zároveň oslabená ochrana kultúrneho dedičstva,“ zhrnula riaditeľka KPÚ.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.01.2021
Asistované sčítanie obyvateľov, domov a bytov v roku 2021
Poslanci NR SR schválili 28. januára 2021 novelu zákona, ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 223/2019 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Predkladateľom zákona je Štatistický úrad SR.
viac
25.02.2021
Vyhlásenie ÚMS k podpredsedovi vlády SR Š. Holému a k novele stavebného zákona
Únia miest Slovenska (ÚMS) dôrazne žiada podpredsedu vlády SR Štefana Holého, aby zvážil a zmenil svoj slovník voči voleným predstaviteľom samosprávy.
viac
17.03.2021
Presun novely Zákona o pamiatkovom fonde z roku 2023 na rok 2021
Ministerstvo kultúry SR rozhodlo o presune plánovanej novelizácie zákona č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov z roku 2023 na tento rok a to aj spolu s celým legislatívnym procesom.
viac
22.07.2021
ZMOS uplatnil 170 pripomienok k stavebnej legislatíve
Združenie miest a obcí Slovenska uplatnilo 170 pripomienok k návrhu stavebnej legislatívy, ktorý bol nanovo zaradený na medzirezortného pripomienkového konania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.39 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.01 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %