Streda 08.02.2023
Dnes má meniny 
Zoja
°C
23.01.2023 01:30

OZ Lesmír chce v regióne vyškoliť lektorov v prírodnom turizme


Na snímke výhľad na Muránsku planinu zo Salaša Zbojská za obcou Pohronská Polhora. Snímka zdroj: (tasr).


Bezplatné vzdelávacie workshopy pre budúcich lektorov v prírodnom turizme, vytvorenie edukačných videí či digitálnych náučných chodníkov sú hlavné ciele projektu občianskeho združenia (OZ) Lesmír, ktorý plánujú v Národnom parku (NP) Muránska planina realizovať v najbližších dvoch rokoch.


Za OZ to uviedla Lea Kurpasová.

"Hlavným cieľom projektu je podporiť rozvoj služieb v prírodnom turizme v regióne vytvorením vzdelávacieho programu pre potenciálnych sprievodcov či lektorov prírodného turizmu. Prepojením ochrany prírody a rozvoja tejto udržateľnej formy cestovného ruchu sa podporia predovšetkým miestni ľudia z regiónu, čím sa vytvorí potenciál na rozšírenie ponuky služieb," priblížila Kurpasová. Na realizáciu projektu bude môcť združenie čerpať finančné prostriedky z plánu obnovy vo výške takmer 320 000 eur.

Združenie plánuje na území Muránskej planiny zorganizovať sériu šiestich bezplatných workshopov s účasťou do 15 záujemcov. Uskutočňovať sa budú v teréne pod vedením odborných lektorov z regiónu. Účastníci vzdelávacieho programu získajú základné zručnosti na prácu sprievodcu či lektora v prírodnom turizme. "Na základe toho teda predpokladáme tvorbu nových pracovných miest naviazaných na environmentálne vzdelávanie a na poskytovanie služieb v zmysle podstaty poslania národného parku," vysvetlila Kurpasová.

Medzi ďalšie aktivity projektu patrí vytvorenie približne desiatky náučných videí o Muránskej planine. Videá budú voľne prístupné a ponúknuť majú komplexný zdroj informácií o prírodných bohatstvách, špecifikách či histórii národného parku. Súčasťou projektu je tiež vytvorenie súpravy edukačných pomôcok pre environmentálne vzdelávanie. Distribuované budú do informačných stredísk, absolventom vzdelávacieho programu či pedagógom v školách.

Združenie tiež plánuje vytvoriť na už existujúcich turistických trasách niekoľko digitálnych náučných chodníkov. Verejnosti budú dostupné bezplatne prostredníctvom mobilnej aplikácie. "Digitálne chodníky pozostávajú zo sérií krátkych náučných videí, ktoré sa návštevníkom zobrazujú v aplikácii postupne, ako prechádzajú trasou v teréne. Videá sú vedené formou rozhovorov s odborníkmi na dané témy," priblížila Kurpasová.

Na projekte podpory rozvoja prírodného turizmu na Muránskej planine OZ Lesmír spolupracuje aj so Správou NP Muránska planina. Prvé workshopy v rámci vzdelávacieho programu či sprístupnenie dvojice náučných chodníkov plánujú realizovať ešte v tomto roku. "Na prípravách už aktívne pracujeme a prvý míľnik, ktorým je spustenie webovej platformy pre projekt, bude čoskoro uskutočnený," dodala Kurpasová.

OZ Lesmír vzniklo v apríli 2022 s cieľom budovať pozitívny vzťah ľudí k prírode prostredníctvom porozumenia prírodným procesom a životu divokých zvierat. Jeho poslaním je viesť verejnosť k zodpovednému a ohľaduplnému správaniu sa v prírode a prispieť k zachovaniu prírodného bohatstva na Slovensku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.03.2020
Lesníci chcú z NP Muránska planina spraviť prírodný park
Vlastníci nechcú zrušiť Národný park (NP) Muránska planina, chcú ho len v zmysle zákona prekategorizovať na druh chráneného územia prírodný park. Informoval o tom riaditeľ Mestských lesov Tisovec Karol Kubíni.
viac
07.07.2020
SR sa bude snažiť predísť pokute pre žalobu za ohrozenie hlucháňa
Slovensko sa bude snažiť predísť pokute, ktorá mu hrozí pre žalobu Európskej komisie (EK) za ohrozenie hlucháňa hôrneho. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj s tým, že teraz bude mať SR čas na obhajobu.
viac
28.06.2022
MŽP pracuje na zonácii Muránskej planiny, chce ju uskutočniť v tomto roku
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR aktuálne pracuje na zonácii Národného parku Muránska planina. Chce ju uskutočniť v tomto roku. Uviedlo to tlačové oddelenie rezortu.
viac
26.01.2023
Na rozvoj jazdeckého turizmu v regióne pôjde vyše 270 000 eur
Na rozvoj jazdeckého turizmu v Národnom parku (NP) Muránska planina pôjde z plánu obnovy viac ako 270 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %