Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
20.09.2022 11:40

OLO má výrazne prispieť k zvýšeniu energetickej sebestačnosti mesta


Ilustračná snímka: (tasr).


Bratislavská mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) má výrazne prispieť k zvýšeniu energetickej sebestačnosti hlavného mesta.


Pre TASR to potvrdila samotná firma s tým, že už túto vykurovaciu sezónu ukončí projekt prepojenia jej zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) so sústavou centrálneho zásobovania teplom.

"Naše dodávky tepla prinesú okamžitú minimálnu ročnú úsporu spotreby zemného plynu v meste na úrovni 2,6 milióna kubických metrov (m3), čo bude tlmiť aj očakávaný nárast ceny tepla pre bratislavské domácnosti. Po ukončení modernizácie ZEVO vzrastie potenciál úspory zemného plynu na 25 miliónov m3 ročne," uviedla Zuzana Balková zo spoločnosti OLO.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu na energetickom trhu sa bratislavská mestská firma rozhodla spojiť plánovanú budúcoročnú odstávku zariadenia s tohtoročnou, čím na jeseň zrealizuje najväčšiu rekonštrukciu ZEVO za posledných 20 rokov. "Výsledkom bude to, že skrátime čas potrebný na budúce odstávky a zvýšime prevádzkovú spoľahlivosť nášho zariadenia, vďaka čomu sa staneme ešte stabilnejším výrobcom tepla a elektrickej energie," skonštatovala Balková.

OLO avizuje, že na úrovni firmy sa im optimalizáciou procesov už teraz podarilo znížiť spotrebu plynu o 15 percent oproti minulému roku. V septembri má mať firma ukončený energetický audit, ktorý popíše potenciál ďalšieho zvýšenia energetickej efektívnosti a konkrétne opatrenia. Začiatkom budúceho roka plánuje OLO ukončiť jeden z kľúčových projektov, a to digitalizáciu zvozu, ktorý má výrazne zvýšiť efektívnosť zberu a zvozu odpadu v hlavnom meste.

Firma deklaruje, že je na ťažké časy dobre pripravená a nebudú mať vplyv na schopnosť zabezpečiť pravidelný zber a zvoz odpadu v Bratislave. Na otázku, či je možné pre aktuálnu situáciu očakávať zvyšovanie cien, z OLO uviedli, že hoci je určenie poplatkov v kompetencii mesta, nepredpokladajú v najbližšej dobe, na rozdiel od väčšiny miest a obcí, ich zvýšenie.

"Vďaka prevádzkovaniu ZEVO a neustálemu internému tlaku na nákladovú efektívnosť nie je dôvod očakávať z našej strany žiadny tlak na dramatické zvýšenie cien pre mesto Bratislava ani v horizonte najbližších niekoľko rokov," podotkla Balková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.11.2021
ÚMS sa zapojila do riešenia energetickej chudoby na Slovensku
Únia miest Slovenska (ÚMS) sa zapojila do medzinárodného projektu STEP - Nástroje riešenia energetickej chudoby, ktorý na Slovensku realizuje Spoločnosť ochrany spotrebiteľov a je podporený EÚ v rámci iniciatívy HORIZON 2020.
viac
31.01.2022
Energetická chudoba sa dotýka čoraz viac obyvateľov
Zatiaľ, čo v zahraničí je téma energetickej chudoby reálnou, zmapovanou agendou s možnosťami riešení, na Slovensku ide ešte stále o tabu. Slovensko nemá ucelené dáta, kompetentný orgán, návrhy riešení, či dokonca ani jasnú definíciu energetickej chudoby.
viac
09.09.2022
ÚMS žiada pre energetickú a ekonomickú krízu vládu o prijatie šiestich návrhov
Únia miest Slovenska (ÚMS) adresuje vláde v súvislosti s ekonomickou a energetickou krízou šesť návrhov. Žiada v nich napríklad kompenzáciu zvýšených výdavkov za energie na základných školách od začiatku roka či zníženie DPH na energie. Informovala o tom hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
viac
24.09.2022
Radnica a zástupcovia firiem vyzývajú vládu, aby urýchlene zakročila
Zástupcovia mesta, mestských firiem a kľúčových zamestnávateľov v Prešove a užšom regióne, na spoločnom stretnutí, diskutovali o vážnych dopadoch energetickej krízy na chod objektov v správe mesta ako aj súkromných prevádzok a zariadení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %