Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
30.11.2021 12:37

Odkrytie svahu v Hranovnickej dubine má podporiť rast vzácneho kosatca


Kosatec bezlistý uhorský.


Ochranári v uplynulých dňoch odstránili časť kríkov v národnej prírodnej rezervácii Hranovnická dubina. Cieľom bolo odkryť svah, kde sa vyskytuje vzácny kosatec bezlistý uhorský.


"Iba 20 kilometrov severne od rezervácie sa do výšky vypínajú Vysoké Tatry. V Hranovnickej dubine sa však na južných svahoch nad riekou Hornád zachovala ojedinelá lokalita teplomilnej vegetácie dubín," objasnil riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.

Väčšinu územia rezervácie tvoria lesné spoločenstvá, no druhovo zaujímavá je podľa neho aj vegetácia skalných biotopov. Práve v nezarastených skalnatých miestach sa vyskytuje spomínaný kosatec, ktorý má ťažisko výskytu v teplejších oblastiach Slovenska. "Ide o chránený druh európskeho významu, ktorý je ohrozeným druhom našej flóry," upozornil Majko.

Hlavným dôvodom jeho ústupu je, že strmé skalné svahy s výskytom kosatca postupne zarastajú krovinami. So súhlasom vlastníka pozemkov teda pracovníci Správy TANAP-u odstránili kríky na svahu, kde vzácny druh rastie. "Budúci rok bude praktická starostlivosť pokračovať v najspodnejšej časti lokality a okolo náučného chodníka," dodal Majko.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.11.2016
Ochranári pritvrdili v boji proti vtáčej kriminalite
Vzácne orly kráľovské, sokoly rárohy či haje červené hynú na Slovensku zbytočne, rýchlo a bolestivo.
viac
20.12.2016
Vo Vysokých Tatrách identifikovali nový genetický typ kamzíka
Správa Tatranského národného parku (TANAP) koordinovala v tomto roku realizáciu projektu Ochrana a monitoring kamzíka vrchovského tatranského, pričom boli odchytené štyri jedince za účelom sledovania ich časopriestorovej aktivity s použitím telemetrických obojkov.
viac
20.07.2019
L. Sólymos: Najbližšie mesiace sú pre budúcnosť národných parkov kľúčové
Minister životného prostredia požiadal štátnych ochrancov prírody, aby znásobili svoje úsilie, kým nevstúpi do platnosti novela zákona o ochrane prírody a krajiny.
viac
19.10.2021
Lesníci chcú spracovať stromy po vetrovej kalamite. Ochranári im v tom bránia
Štátna ochrana prírody svojím rozhodnutím z 15. 7. 2021 zablokovala spracovanie vetrovej kalamity v lokalite Čierny Váh. Slovenská lesnícka komora sa absolútne nestotožňuje s týmto stanoviskom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %